Pokračujúce topenie ľadovcov v Antarktíde a Grónsku vplyvom emisií môže do roku 2100 zdvihnúť hladinu morí a oceánov o takmer 40 centimetrov. Vyplýva to z najnovšej medzinárodnej štúdie, ktorej výsledky publikovali vo štvrtok.

Obrovské ľadové čiapky obsahujú toľko zamrznutej vody, ktorá by postačila na zdvihnutie hladiny o 65 metrov a vedci sa čoraz viac obávajú tempa ich topenia. Experti z vyše 30 výskumných inštitúcií počas štúdie sledovali dva klimatické scenáre – prvý, kde ľudstvo naďalej znečisťuje planétu na súčasnej úrovni, a druhý, ktorý počíta s drastickým znížením uhlíkových emisií do roku 2100.

Odborníci zistili, že pri prvom scenári by úbytok ľadu v Antarktíde spôsobil, že hladina morí by stúpla o 30 cm, pričom ďalšími deviatimi centimetrami by prispelo Grónsko. Takéto zvýšenie hladiny by podľa nich malo celosvetovo devastačný dopad, keďže pobrežné oblasti so stovkami miliónov ľudí by čelili opakovaným a mohutným záplavám. Pri druhom scenári by samotný grónsky ľadovec zdvihol hladinu morí asi o tri centimetre.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP