Elektronické tetovania (e-tetovania) pripojené na kožu, ktoré sa od svojho vzniku pred viac ako desiatimi rokmi neustále vyvíjajú, sú známe svojimi možnosťami merania srdcovej aktivity, sledovania stresových úrovní či diagnostiky pneumónie. Najnovší pokrok v tejto oblasti však rieši zásadný logistický problém. A to ten, ako ich účinne aplikovať na vlasovú pokožku, pričom si zachovajú svoju funkčnosť.

Vedci sa inšpirovali technológiou tradičných tetovaní a vytvorili inovatívne riešenie pre elektroencefalografiu (EEG) – medicínsky test, ktorý meria elektrickú aktivitu mozgu. EEG hrá dôležitú úlohu pri diagnostike porúch spánku, nádorov mozgu a ďalších neurologických ochorení. Na tému upozornil portál Futurity.

Nový prístup k EEG senzoru

Doterajšie EEG prístroje zahŕňali čiapky s rigidnými alebo mäkkými elektródami, ktoré sa pomocou káblov pripájajú na dlhé vodiče. Príprava pacienta môže zabrať hodiny, pričom elektródy často strácajú kontakt alebo vysychajú. Nová metóda prináša zásadné zjednodušenie tohto procesu.

Vedci využili kameru na digitálne zmapovanie tvaru hlavy pacienta, čím vytvorili algoritmus na individuálny návrh EEG senzorov. Robotický tlačiarenský systém následne nanesie vodivý atrament rýchlo a presne. Dokonca aj cez krátke vlasy. Hoci je tento proces zatiaľ obmedzený na pacientov s kratšími vlasmi, pokrok v technológii sľubuje, že sa časom rozšíri aj na pacientov s dlhšími vlasmi.

EEG, vyšetrenie, mozog
Pixabay

Vplyv na neurologické technológie a každodenný život

Nový dizajn e-tetovaní je nízkoprofilový a mechanicky takmer nepostrehnuteľný pre používateľa. „To, že zariadenie vyžaduje menej nastavenia a údržby, a užívateľ si môže nasadiť klobúk alebo helmu, znamená dlhšiu dobu zaznamenávania a presnejšie informácie o mozgovej aktivite,“ uvádza profesor José del R. Millán z Texasskej univerzity, odborník na rozhranie mozog-počítač.

Táto technológia môže transformovať rozhrania mozog-počítač, ktoré umožňujú ovládanie zariadení len pomocou myslenia, čím pomáhajú ľuďom s kognitívnymi poruchami. Millán už vyvinul mozgom riadený invalidný vozík a hru s rozhodovaním, ktoré je ovládané mysľou. S použitím nových e-tetovaní bude nasadzovanie týchto technológií jednoduchšie a pohodlnejšie.

Vedci pracujú na dvoch hlavných vylepšeniach. Prvým cieľom je rozšíriť možnosť aplikácie na dlhšie vlasy, pričom Lu navrhuje použitie robotických prstov či hrebeňov, ktoré rýchlo oddelia vlasy na tlačenie atramentu. Druhým cieľom je zvýšiť odolnosť atramentu voči treniu, aby vydržal počas spánku alebo sprchovania, čo by zlepšilo jeho použiteľnosť pri dlhodobom monitorovaní, napríklad pri poruchách spánku alebo epilepsii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP