V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovensko sa pripravuje na prechod od plošného dotovania energií k adresnej pomoci nízkopríjmovým domácnostiam, pričom susedné krajiny ako Česká republika a Maďarsko už takéto systémy dlhodobo využívajú. O rôznych prístupoch v rámci krajín strednej Európy diskutovali odborníci na stredajšej (14. 4.) konferencii organizovanej Inštitútom ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Podľa ekonóma Petra Bartoňa má Česká republika dlhodobo funkčný systém nárokovateľných dotácií pre domácnosti, ktorých náklady na bývanie vrátane energií presahujú 30 % čistých príjmov. Tento model funguje už 10 až 15 rokov, teda ešte pred vypuknutím energetickej krízy.

Domácnosti tak dostanú príspevok od štátu na pokrytie výdavkov, ktoré presiahnu uvedený podiel, avšak len do výšky stanovených normatívnych stropov. Podľa Bartoňa ide o spravodlivý a efektívny systém, keďže po splnení kritérií má domácnosť automatický nárok na pomoc a politici nemajú dosah na výšku dotácií.

Dotovaná cena len do určitej spotreby

Maďarsko zvolilo odlišný prístup, ktorý sa podľa odborníka na energetiku Balázsa Feldsmanna podobá na návrhy, ktoré presadzovala na Slovensku strana SaS. Štát v Maďarsku garantuje nízke dotované ceny energií len do určitej hranice ročnej spotreby – konkrétne 2523 kWh pri elektrine a 1 729 m³ pri plyne. Ak domácnosť spotrebuje viac, platí až osemnásobne vyššiu trhovú cenu.

Tento systém viedol podľa Feldsmanna k rýchlej adaptácii domácností, ktoré sa snažili udržať spotrebu pod limitom. Bartoň však kritizoval plošné stropovanie cien energií, ktoré podľa neho pokrivuje trh a vedie k plytvaniu. Namiesto toho by štát mal podľa neho zvyšovať príjmy ohrozených skupín a poskytovať pomoc cieľovo, nie všetkým bez rozdielu.

radiator, teplo, kúrenie
Pixabay

Aj v Česku sa počas energetickej krízy znížili ceny pre všetkých, no podľa Bartoňa to spôsobilo, že štát pomáhal aj tým, ktorí pomoc nepotrebovali. Feldsmann upozornil, že v Maďarsku dotované ceny energií pre domácnosti nakoniec niekto zaplatiť musí – a často sú to stredné a veľké podniky, ktoré trpia vysokými cenami a stratou konkurencieschopnosti.

Slovensko sľubuje zmenu od roku 2025

Na Slovensku sa v posledných rokoch ceny energií držali na nízkej úrovni vďaka memorandu so Slovenskými elektrárňami, ktoré dodávajú domácnostiam elektrinu pod trhovou cenou. V prípade plynu štát stanovil cenový stropa rozdiel dopláca distribučným spoločnostiam.

Vláda však už avizovala, že od roku 2025 prejde na adresné dotovanie energií, ktoré bude určené len pre nízkopríjmové domácnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP