V Rumunsku našli nové časti dronu podobné tým, ktoré používa ruská armáda. V sobotu to oznámili rumunský prezident a ministerstvo obrany, informuje na svojej webstránke denník The Guardian.

Prezident Klaus Iohannis na sociálnej a mikroblogovacej sieti X napísal, že objav naznačuje porušenie rumunského suverénneho vzdušného priestoru, čo predstavuje hrozbu pre rumunských civilistov v oblasti. Tiež uviedol, že o tom telefonoval so šéfom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorej je Rumunsko členom, Jensom Stoltenbergom.

Generálny tajomník vyjadril plnú solidaritu aliancie a spojencov s Rumunskom, ktoré je plne chránené a využíva najvyššie bezpečnostné záruky v histórii,“ uviedol Iohannis.

Spomenuté časti dronu pritom nie sú prvé, čo na rumunskom území tento týždeň našli. Začiatkom týždňa časti dronu dopadli na rumunské územie, keď Rusko ostreľovalo ukrajinský prístav na Dunaji.

Ukrajina zaútočila dronmi z kartónu

Portál RBC-Ukrajina s odvolaním sa na vlastní zdroje v Bezpečnostnej službe Ukrajiny tvrdí, že v noci z 27. na 28. augusta zasiahlo 16 dronov štyri stíhačky Su-30 a jeden MiG-29. Terčov útoku však bolo viac, zasiahnuté boli aj systémy protivzdušnej obrany Pantsir-S1 a radary z raketového systému S-300.

O úder v Kurskej oblasti sa pravdepodobne postarali drony, ktoré boli vyrobené v Austrálii. Tieto bezpilotné lietadlá sa na Ukrajinu dostali začiatkom tohto roka. Jedna vec ich však oddeľuje od ostatných – sú vyrobené z lepenky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú