Doterajšie clá, ktoré USA uvalili na čínske tovary, už od júla minulého roka stáli americké elektronické odvetvie 10 mld. USD, hoci sa sústreďovali hlavne na súčiastky a dielce. Uviedlo to združenie amerických firiem z oblasti spotrebiteľských technológií Consumer Tech Association (CTA), ktorého členmi je 2 000 spoločností.

Nové clá, ktoré nadobudli platnosť v nedeľu, sa pritom týkajú hotových produktov, napríklad smart hodiniek, stolových počítačov, digitálnych kamier a lítiových batérií. Podľa CTA sa nové clá dotknú spotrebných elektronických tovarov v hodnote 52 mld. USD.

„Ceny pre spotrebiteľov sa pravdepodobne nezvýšia od nedele,“ povedala pre televíziu CNBC Bronwyn Floresová, hovorkyňa CTA. „Ale možno sa to začne prejavovať v novembri … Zvýšenie cien začne byť viditeľné počas tohtoročných sviatkov,“ dodala.

Ďalšie americké clá, ktoré sú naplánované na december, sa pritom podľa CTA dotknú spotrebnej elektroniky za 115 mld. USD, vrátane smartfónov, laptopov, tabletov a herných konzol.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom