V tomto texte boli použité materiály TASR.

Čína zaznamenala prelomový úspech v oblasti bezpilotných nákladných lietadiel. V provincii S‘-čchuan sa uskutočnil prvý let dronu s impozantnou nosnosťou dvoch metrických ton. Tento gigant strávil vo vzduchu približne 20 minút, čím otvoril nové možnosti v logistike a preprave.

Vývoj tohto dvojmotorového obra má na svedomí štátom podporovaná spoločnosť Sichuan Tengden Sci-tech Innovation. S rozpätím krídel 16,1 metra a výškou 4,6 metra prekonáva veľkosťou dokonca aj populárnu Cessnu 172, ktorá je považovaná za najobľúbenejšie ľahké lietadlo na svete.

Tento úspech nie je ojedinelý. Nedávno spoločnosť Aviation Industry Corp of China (AVIC) otestovala menší nákladný dron HH-100 s nosnosťou 700 kilogramov a doletom 520 kilometrov. AVIC nezaháľa a už plánuje v budúcom roku predstaviť ešte väčší model TP2000, ktorý by mal byť schopný prepraviť dve tony nákladu na vzdialenosť 2000 kilometrov.

Čínska vláda v tomto roku začala klásť dôraz na lety v malých výškach ako na nový zdroj ekonomického rastu. Tento trend sa prejavil aj v apríli, keď letecké úrady udelili prvé osvedčenie výrobcovi dronov EHang Holdings pre ich dron na prepravu pasažierov.

Využitie dronov v logistike už nie je iba víziou budúcnosti. Spoločnosť Phoenix Wings, dcérska firma SF Express, v máji spustila inovatívnu službu doručovania čerstvého ovocia. Pomocou bezpilotných lietadiel Feng-čou-90, vyvinutých spoločnosťou SF, prepravujú ovocie z ostrova Chaj-nan do provincie Kuang-tung.

Tieto pokroky jasne naznačujú, že Čína sa rýchlo stáva lídrom v oblasti bezpilotných nákladných lietadiel, čo môže výrazne ovplyvniť budúcnosť globálnej logistiky a prepravy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú