Čína kritizovala vládu USA pre potenciálne reštrikcie pri predaji amerických komponentov pre čínsku spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), ktorá je najväčším čínskym výrobcom čipov.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v pondelok Washington obvinil z „bezohľadnej hegemónie“ a dodal, že Peking „rozhodne odmieta“ takéto kroky. „Je to nielen porušenie pravidiel medzinárodného obchodu, globálneho priemyselného reťazca, dodávateľského reťazca a reťazca tvorby hodnôt, ale tiež to poškodzuje národné záujmy a obraz samotných USA,“ uviedol hovorca. Informuje o tom portál cnbc.com.

Americké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že uvažuje o zaradení SMIC na takzvaný čierny zoznam ministerstva obchodu, čo tejto firme sťaží získavanie komponentov produkovaných v USA. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa má údajne obavy, že spoločnosť SMIC pomáha čínskej armáde. SMIC to poprela a označila takéto tvrdenia za „nepravdivé vyhlásenia a falošné obvinenia“. Hodnota akcií SMIC v pondelok na hongkonskej burze oslabila o viac ako 23 %.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú