Čínsky prezident Si Ťin-pching signalizoval, že Peking bude pokračovať v sprísňovaní regulácie technologických koncernov. Vyzval totiž na urýchlenie pri prijímaní nových zákonov a pravidiel pre takzvané „platformové“ spoločnosti.

„Vývoj niektorých platformových spoločností nie je štandardný a predstavuje riziko,“ povedal Si Ťin-pching. Označenie platforma sa používa na široké spektrum technologických firiem, od sociálnych sietí až po online obchody, a zahŕňa koncerny, ako sú napríklad Tencent či Alibaba. Prezident uviedol, že regulátori musia „zaplátať diery a medzery v plavidlách“ pre takéto spoločnosti.

Regulačné úrady musia podľa neho sprísniť dohľad nad týmito firmami, zabrániť monopolom, podporovať férovú konkurenciu a zastaviť nekontrolovanú expanziu kapitálu. Dodal, že regulátori tiež musia vytvoriť systém práv vlastníctva údajov. Aktuálny tlak na technologické firmy v Číne prichádza priamo od lídrov krajiny.

Podobne ako prezident, začiatkom tohto mesiaca prisľúbil sprísnenie dohľadu nad fintech sektorom, potlačenie monopolov a boj proti neregulovanej expanzii kapitálu aj premiér Li Kche-čchiang. To signalizuje, že regulačné úrady, ktoré už pritlačili na Ant Group, čo je fintech divízia koncernu Alibaba, a teraz sa zamerali na koncern Tencent, zrejme budú pokračovať v krokoch proti technologickým gigantom.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom