V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Dvaja americkí astronauti zostali nútene na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Po najnovších zisteniach musia vo vesmíre zotrvať dlhšie, než sa plánovalo. NASA oznámila, že Butch Wilmore a Suni Williamsová sa na Zem vrátia najskôr koncom marca budúceho roka. Ich pobyt na obežnej dráhe sa tak predĺži z pôvodných ôsmich dní na minimálne desať mesiacov. Je to dôsledkom technických problémov s ich dopravným modulom Starliner.

Astronauti dorazili na ISS po 27 hodinách letu. Odštartovali 5. júna na palube Starlineru, ktorý vyvinula spoločnosť Boeing. Už počas misie však došlo k viacerým problémom. Zaznamenané boli štyri úniky hélia a päť porúch manévrovacích trysiek. Napriek týmto komplikáciám misia pokračovala. Avšak otázky ohľadom bezpečnosti lode prinútili NASA vykonať zásadné zmeny.

Odložený návrat

Pôvodne mala kapsula Starliner dopraviť astronautov späť na Zem po krátkej, osemdňovej misii. Avšak, kvôli opakovaným problémom sa NASA rozhodla v septembri poslať kapsulu naspäť na Zem bez posádky, čo znamenalo, že Wilmore a Williamsová museli zostať na ISS. Ich návrat je teraz naplánovaný na obdobie, keď bude pripravená úplne nová kapsula, ktorá zároveň prinesie ďalšiu posádku.

Pre Wilmorea a Williamsovú ide o podstatné predĺženie pobytu vo vesmíre, ktoré si vyžaduje obrovskú fyzickú aj psychickú odolnosť. Ich dlhodobá misia zahŕňa bežné vedecké experimenty, údržbu stanice a ďalšie činnosti potrebné na jej každodenné fungovanie. Hoci astronauti podliehajú dôkladným prípravám na takéto scenáre, dlhodobý pobyt v mikrogravitácii prináša výzvy, najmä čo sa týka zdravia kostí, svalov a kardiovaskulárneho systému.

Boeing

Technické zlyhania 

Starliner, ktorý bol vyvinutý Boeingom ako alternatíva ku konkurenčnej Crew Dragon od SpaceX, čelí čoraz väčšej kritike. Práve spomínané problémy s manévrovacími tryskami a únikmi hélia ukazujú, že modul stále trpí technickými nedostatkami. Pre Boeing, ktorý je kľúčovým partnerom NASA v oblasti kozmickej dopravy, tieto zlyhania predstavujú hrozbu pre jeho reputáciu a dlhodobú spoluprácu s vesmírnou agentúrou.

NASA je pod tlakom zabezpečiť spoľahlivosť a bezpečnosť svojich partnerov, najmä v čase, keď ISS stále zohráva dôležitú úlohu vo výskume vesmíru. Crew Dragon spoločnosti SpaceX, ktorá sa už osvedčila ako spoľahlivý dopravný prostriedok, sa stala hlavným konkurentom Starlineru. Boeing tak čelí veľkému tlaku, aby dokázal odstrániť technické nedostatky a obnoviť dôveru NASA aj samotných astronautov. Napriek komplikáciám NASA potvrdila, že bezpečnosť posádky je jej prioritou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú