Od limonád po energetické nápoje, konzumácia nápojov plných cukru má alarmujúce dôsledky na zdravie. Nová štúdia ukazuje, že tieto nápoje sú každoročne spojené s viac ako 2,2 miliónmi nových prípadov cukrovky a 1,1 miliónom nových prípadov srdcových ochorení, čo zvyšuje obavy z ich negatívnych účinkov na zdravie.

Hoci riziká sladených nápojov postihujú ľudí na celom svete, problém je obzvlášť závažný v krajinách s nízkymi a strednými príjmami, kde sú tieto nápoje až agresívne propagované a často cenovo dostupnejšie než zdravšie alternatívy. Na tému poukázal portál BGR.

Mechanizmus škodlivosti sladených nápojov

V Latinskej Amerike a Karibiku bolo v roku 2020 približne 24 % nových prípadov cukrovky 2. typu priamo spojených s konzumáciou sladených nápojov. Podobne v subsaharskej Afrike došlo za posledné tri desaťročia k najvyššiemu percentuálnemu nárastu prípadov cukrovky, pričom sladené nápoje tu prispeli až k 21 % nových prípadov cukrovky a 11 % prípadov srdcových chorôb.

Hlavným problémom sladených nápojov je práve ich zloženie. Sú veľmi bohaté na cukor a hlavne neobsahujú žiadnu výživovú hodnotu. Rýchly nárast hladiny cukru v krvi po konzumácii vedie k priberaniu na váhe, inzulínovej rezistencii a postupne spúšťa metabolické problémy, ktoré otvárajú cestu k cukrovke 2. typu a kardiovaskulárnym chorobám.

Cukrovka 2. typu je pritom na rozdiel od cukrovky 1. typu do veľkej miery preventabilná. Navyše na srdcové choroby a cukrovku sú náchylnejší tí, ktorí majú sedavý životný štýl, nezdravú stravu a častú konzumáciu sladených nápojov.

nápoje, cukor, ovocie
Pixabay

Marketing a sociálne médiá 

Reklamné stratégie výrobcov nápojov zhoršujú situáciu. Vo veľkých mestách sa agresívne marketingové kampane zameriavajú predovšetkým na mladých ľudí a často využívajú influencerov na sociálnych sieťach, ktorí propagujú tieto nápoje. Tieto kampane často zapĺňajú informačné vákuum spôsobené nedostatočnou výchovou o výžive.

Výsledkom je, že konzumácia sladených nápojov v niektorých krajinách neustále stúpa, a to aj napriek závažným zdravotným rizikám. Znižovanie konzumácie sladených nápojov nie je len otázkou prevencie cukrovky a srdcových chorôb, ale aj krok k zlepšeniu kvality života.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP