Spoločnosť OpenAI tento týždeň predstavila svoj najnovší model na generovanie obrázkov. Namiesto toho, aby vytvorila samostatný produkt, integrovala ho priamo do ChatGPT-4o, čím ešte viac uľahčila tvorbu dychberúcich AI obrázkov. Stačí zadať podrobný textový popis a ChatGPT vám vygeneruje požadovaný obrázok. To zahŕňa čitateľný text v obrázkoch, kreatívne úpravy reálnych fotografií či dokonca deepfake celebrity portréty.

ChatGPT okamžite ovládol internet vďaka svojim neuveriteľným schopnostiam v oblasti generovania obrázkov. Používatelia s platenými verziami služby zaplavili sociálne siete AI výtvormi, čím vyvolali novú vlnu kontroverzií. Na tému poukázal portál BGR.

Jedným z najdiskutovanejších problémov je záplava obrázkov inšpirovaných štýlom Ghibli, čo opäť otvorilo otázku autorských práv. OpenAI zatiaľ neprejavuje veľký záujem o riešenie otázky deepfake obsahu alebo kopírovania chránených umeleckých štýlov, čo znepokojuje mnohých tvorcov.

Prichádzajú obmedzenia

Namiesto obmedzenia potenciálneho zneužitia generovania obrázkov sa Sam Altman a jeho tím zameriavajú skôr na optimalizáciu výpočtových zdrojov. Vzhľadom na obrovský nápor používateľov totiž OpenAI čelí výraznému zaťaženiu GPU, ktoré slúžia na spracovanie obrazových požiadaviek.

Generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman na sociálnej sieti X oznámil, že zavádzajú dočasné limity na generovanie obrázkov, pretože ich servery nestíhajú: „Je super vidieť, že ľudia milujú obrázky v ChatGPT, ale naše GPU sa topia. Dočasne zavedieme určité obmedzenia, kým službu nespravíme efektívnejšou. Dúfame, že to nebude trvať dlho!“ V ďalšom príspevku dodal, že bezplatní používatelia ChatGPT budú môcť čoskoro generovať len tri obrázky denne.

Flickr

Platení používatelia zatiaľ bez limitov, ale dokedy?

Pôvodné plány OpenAI síce zahŕňali aj bezplatných používateľov, no momentálne majú prístup k novému generovaniu obrázkov iba predplatitelia Plus, Pro a Team. Tí zatiaľ nemajú žiadne obmedzenia, no vzhľadom na veľké vyťaženie serverov sa očakáva, že OpenAI môže v budúcnosti zaviesť limity aj pre nich.

Nárast dopytu po generovaní AI obrázkov znamená vyššiu spotrebu energie a náklady na prevádzku. Aj keď GPU OpenAI doslova „nehoria“, pracujú nepretržite, čo môže negatívne ovplyvniť ostatné služby ChatGPT.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP