V tomto texte boli použité materiály TASR.

Vedci z Českej republiky objavili bunky, ktoré môžu zásadne zmeniť spôsob, akým sa naše telo hojí po zranení. Tieto špeciálne bunky, nazvané regeneračné iniciačné bunky (RIC), dokážu hojiť rany bez vytvárania jaziev. Objav zverejnili vedci z Biotechnologického ústavu AV ČR a 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v najnovšej štúdii publikovanej vo vedeckom žurnále Genome Biology.

Schopnosť hojenia ako u embryí

Ľudské telo má v počiatočných štádiách vývoja, ako napríklad u embryí, schopnosť hojiť rany bez jaziev. V skutočnosti sú embryá schopné regenerovať aj časti tela, ktoré im chýbajú. Táto schopnosť sa však stráca po narodení. Zaujímavosťou je, že niektoré operačné zákroky sa u detí vykonávajú ešte v tele matky, pretože vtedy sa rany zahoja bez jaziev.

Prečo dospelé telo túto schopnosť stráca a prečo sa objavujú jazvy, je dlhodobo skúmanou otázkou modernej medicíny. Hľadanie spôsobov, ako obnoviť hojenie bez jaziev, je cieľom mnohých výskumných tímov po celom svete. Nový objav českých vedcov prináša do tejto oblasti významný pokrok.

večná mladosť
Amor Vegas lab/Cold Spring Harbor Laboratory/Unsplash

Kľúčové bunky v procese hojenia

Český tím vedcov využil model regenerácie chvosta žubrienok žiab pazúrnatky vodnej (Xenopus laevis), ktorý je ideálny pre štúdium hojenia. Tieto žubrienky dokážu v raných štádiách svojho vývinu rýchlo regenerovať chvost, no túto schopnosť dočasne stratia, aby ju neskôr opäť získali.

Po detailnom výskume zistili, že po zranení sa v tele dočasne vytvárajú regeneračné iniciačné bunky (RIC), ktoré sú schopné koordinovať obnovu poškodeného tkaniva. Tieto bunky sa z bazálnych kožných buniek presúvajú k povrchu rany, kde usmerňujú ostatné bunky a zabezpečujú regeneráciu bez tvorby jaziev. Po splnení svojej úlohy tieto bunky zmiznú.

Prísľub liečby bez jaziev

Vedci momentálne pokračujú v podrobnejšej charakterizácii RIC buniek, aby v budúcnosti mohli vyvinúť liečebné postupy, ktoré by tieto bunky aktivovali aj v tkanivách, ktoré za normálnych okolností vytvárajú jazvy. Týmto spôsobom by bolo možné podporiť regeneráciu tkaniva a hojenie bez jaziev.

„Pokračujeme v práci na vývoji liečebných postupov, ktoré by umožnili aktiváciu RIC buniek v poranených tkanivách, čím by sa podporilo hojenie bez jaziev a regenerácia,“ vysvetľuje Radek Šindelka, hlavný autor štúdie.

Aj keď zatiaľ nie je jasné, ako dlho bude trvať vývoj takejto liečby, objav českých vedcov otvára nové možnosti v oblasti regeneračnej medicíny. Táto inovácia by mohla mať obrovský dopad nielen na hojenie po zraneniach, ale aj na obnovu tkanív pri rôznych chorobách a operáciách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú