Britská vláda vo štvrtok oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zakazuje používanie aplikácie čínskej sociálnej siete TikTok na vládnych zariadeniach. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Minister pre záležitosti úradu vlády Oliver Dowden obom komorám parlamentu povedal, že zákaz vstupuje do platnosti okamžite a týka sa vládnych mobilov a iných zariadení, ktoré používajú ministri či zamestnanci ministerstiev.

Ide o „preventívne opatrenie“ a nevzťahuje sa na súkromné mobily a zariadenia vládnych zamestnancov. „Berúc do úvahy riziko v prípade vládnych zariadení, ktoré môžu obsahovať citlivé informácie, je rozumné a primerané obmedziť používanie určitých aplikácií. Najmä pokiaľ ide o aplikácie, ktoré dokážu pristupovať k veľkému množstvu údajov,“ povedal Dowden.

Populárnu sociálnu platformu TikTok už zakázali na vládnych zariadeniach i ďalšie krajiny vrátane USA a Kanady. Z bezpečnostných dôvodov sa pre tento krok rozhodla aj Európska komisia (EK), Európsky parlament (EP) i Rada EÚ.

Vyvolali ho obavy, že čínska spoločnosť ByteDance a vlastník TikToku, by mohla Pekingu poskytovať prístup k citlivým údajom používateľov z celého sveta. Čínska spoločnosť tvrdí, že takéto obavy sú založené na „dezinformáciách“. Dodala, že v súčasnosti podniká kroky na zvýšenie ochrany údajov používateľov z Európy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP