V britskom Kente zrejme začnú s budovaním najväčšej solárnej farmy v krajine. Očakáva sa, že tento týždeň dostane zelenú od vlády. V parku s rozlohou 364 hektárov chcú nainštalovať 880-tisíc solárnych panelov, niektoré dlhé ako autobus, ktoré by dokázali vyrobiť energiu pre 91-tisíc domácností.

Vyrastie zhruba 1,5 kilometra severovýchodne od obce Faversham, pri Graveney, a možno bude obsahovať aj najväčšie zariadenie na skladovanie energie na svete. Očakáva sa, že minister obchodu Alok Sharma schváli projekt za 450 miliónov libier (v prepočte približne 502 miliónov eur) vo štvrtok, a to tri roky od začatia rokovaní s miestnymi partnermi. Po obdržaní povolení plánujú začať s výstavbou Cleve Hill začiatkom budúceho roka. Produkcia čistej energie by mala odštartovať v roku 2023.

Solárna farma
Pixabay

Obnoviteľné energie v Británii považujú za kľúčový faktor v snahe redukovať vplyv krajiny na klimatickú zmenu a tiež by mohli urýchliť hospodársky rast po kríze spojenej s koronavírusom. Za projektom stoja Wirsol Energy a Hive Energy. Veria, že dokážu znížiť uhlíkové emisie v krajine o 68-tisíc ton ročne. Aktivisti sa však obávajú, že park spôsobí v oblasti viac škody ako úžitku.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom