V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký koncern Boeing si pripísal ďalší strategický úspech. Podľa informácií agentúry Reuters, na ktorú sa odvoláva aj TASR, získala spoločnosť kontrakt v hodnote 2,8 miliardy dolárov (2,38 miliardy eur) na vývoj nových satelitov pre potreby vesmírnych síl Spojených štátov. Ide o kľúčový projekt, ktorý má výrazne posilniť operačné kapacity amerických ozbrojených síl v oblasti strategickej komunikácie.

Dva satelity na istotu, ďalšie na opciu

Zverejnená dohoda počíta s vývojom a dodávkou dvoch satelitov. V kontrakte je zároveň zakomponovaná opcia na dodanie ďalších dvoch zariadení v budúcnosti. Cieľom projektu je podporiť tzv. počiatočnú operačnú spôsobilosť strategických jednotiek a zabezpečiť kontinuitu misie jadrového velenia, riadenia a komunikácie.

Podľa vyhlásenia veliteľstva vesmírnych systémov má Boeing dodať prvé dva satelity do roku 2031. Očakáva sa, že po vypustení na orbitu budú umiestnené vo výške približne 35 700 kilometrov nad zemským povrchom.

Boeing

Trvalé globálne pokrytie pre strategické misie

Hlavnou úlohou nových satelitov bude zabezpečiť nepretržité a globálne pokrytie pre strategické bojové jednotky. Ide o súčasť širšej iniciatívy Spojených štátov na posilnenie vesmírnych spôsobilostí, ktoré budú zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu v modernom vojenskom plánovaní a obrane.

Zástupca vesmírnych síl USA Cordell DeLaPena označil dohodu s Boeingom za krok v rozhodujúcom čase. „Nastal rozhodujúci moment pre rozvoj našich vesmírnych schopností. Musíme zabezpečiť mier prostredníctvom sily,“ uviedol DeLaPena v oficiálnom vyhlásení.

USA posilňujú prítomnosť vo vesmíre

Americké vesmírne sily sú jednou z najmladších zložiek ozbrojených síl USA, no ich význam rastie najmä v súvislosti s narastajúcou konkurenciou zo strany Ruska a Číny v oblasti satelitných systémov. Práve strategická komunikácia a schopnosť efektívne riadiť jadrový arzenál z vesmíru je považovaná za kritický prvok modernej obrany.

Kontrakt s Boeingom je tak ďalším signálom, že Spojené štáty plánujú dlhodobé investície do bezpečnosti v kozme. Vývoj, testovanie a nasadenie satelitov bude pritom prebiehať pod dohľadom Vesmírneho veliteľstva USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP