Nemecká automobilka BMW odložila vývoj ďalšej generácie Mini. Jedným z dôvodov je znižovanie nákladov, omnoho väčším je však neistota, čo sa týka budúcich vzťahov medzi Európskou úniou a Britániou. Práve tá firme sťažuje dlhodobé investičné plány.

Náklady vzrástli v poslednom období viacerým automobilkám, najmä v dôsledku škandálu s emisiami a zvýšeného tlaku vlád na uvedenie ekologickejších vozidiel na trh. Firmy tak vyčlenili veľký objem financií na výrobu elektrických a hybridných áut, ale aj prepojených vozidiel.

V marci minulého roka spoločnosť BMW predstavila plán úspor. V rámci neho chce do konca roka 2022 prostredníctvom priamych úspor a zefektívnenia výroby ušetriť 12 miliárd eur.

Značka Mini sa v súčasnosti vyrába v britskom Oxforde a holandskom meste Born. Nová generácia Mini by si vyžiadala nemalé investície do výrobných liniek v obidvoch závodoch. BMW však k výrazným investíciám nepristúpi, dokiaľ nebude mať väčšiu istotu, čo sa týka výsledkov rokovaní o budúcich obchodných vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou.

 „Ak by sa clá pohybovali v rozmedzí od nula do 5 %, biznis by sa dramaticky nezmenil,“ povedal minulý rok generálny riaditeľ BMW Oliver Zipse, ktorý tým poukázal na pozíciu Oxfordu ako výrobného a exportného uzla pre Mini. Vyššie clá na dovoz do a vývoz z Británie však môžu BMW prinútiť zvážiť presunutie produkcie do Holandska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP