V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Dánsky astronaut Andreas Mogensen sa ostro ohradil voči tvrdeniam Elona Muska, podľa ktorého prezident Joe Biden úmyselne ponechal dvoch amerických astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Mogensen, ktorý má skúsenosti s letmi na ISS na palubách rakety SpaceX Crew Dragon aj ruského Sojuzu, označil Muskov výrok za klamstvo.

Spor sa rozvinul po tom, čo Musk v rozhovore pre Fox News po boku Donalda Trumpa vyhlásil, že astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová zostali na ISS z politických dôvodov a že nová administratíva im teraz prichádza na pomoc. Mogensen na sociálnej sieti X zdieľal úryvok z rozhovoru a ostro sa voči Muskovým tvrdeniam ohradil.

Musk reagoval urážkami

Musk na Mogensenovu kritiku odpovedal urážlivo, keď ho označil za “úplne retardovaného” a tvrdil, že SpaceX mohol astronautov priviesť späť už pred niekoľkými mesiacmi. Dodal, že ponuku na návrat predložil Bidenovej administratíve, no neuviedol žiadne podrobnosti o existencii takéhoto plánu.

Mogensen reagoval diplomaticky, pričom uznal Muskové úspechy v SpaceX a Tesle, no zároveň mu pripomenul, že astronauti sa vracajú na Zem podľa plánu. Podľa dánskeho astronauta SpaceX neposiela žiadnu záchrannú loď, keďže návrat sa uskutoční na palube kapsuly Dragon, ktorá je na ISS už od septembra minulého roka.

astronauti v kozme
NASA

Problémy s loďou Starliner a rozhodnutie NASA

Astronauti Butch Wilmore a Suni Williamsová sa podľa NASA vrátia na Zem koncom marca. Do vesmíru odštartovali 5. júna 2024 na palube lode Starliner spoločnosti Boeing a na ISS dorazili po 27 hodinovom lete. Počas letu sa však vyskytli vážne technické problémy, vrátane štyroch únikov hélia a piatich porúch manévrovacích trysiek.

NASA sa preto rozhodla, že Starliner sa vráti na Zem bez posádky, aby astronautov neohrozilo ďalšie zlyhanie systému. Toto rozhodnutie bolo prijaté zo strany vesmírnej agentúry, a nie v dôsledku politických zásahov, ako naznačoval Musk.

Tento spor poukazuje na zvyšujúce sa napätie medzi Muskom a vesmírnou komunitou, najmä v súvislosti s jeho kontroverznými vyjadreniami a neoverenými tvrdeniami. SpaceX síce zohráva kľúčovú úlohu vo vesmírnom programe USA, no podobné konflikty môžu ohroziť jeho vzťahy s NASA a ďalšími partnermi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP