Austrálska vláda i rôzne tamojšie inštitúcie čelia rozsiahlym sofistikovaným kybernetickým útokom zo strany aktérov konajúcich v mene vlády dosiaľ neznámeho štátu. V piatok to oznámil austrálsky premiér Scott Morrison, ktorého citovali spravodajská stanica BBC i agentúry AP a AFP.

Morrison uviedol, že útoky sú rozsiahle a ich terčom sú austrálske inštitúcie v celom rade sektorov „vrátane všetkých úrovní vlády, priemyslu, politických, vzdelávacích, zdravotníckych organizácií, poskytovateľov základných služieb či operátorov ďalšej kritickej infraštruktúry“. Austrálsky premiér nepovedal, v mene ktorého štátu, respektíve vlády, hakeri útoky vykonávajú.

Dodal, že hakerom sa dosiaľ nepodarili väčšie prieniky do systémov. Povedal tiež, že takéto kybernetické útoky na austrálske inštitúcie sa stupňujú už celé mesiace. Vládni kybernetickí experti podľa jeho slov s ohľadom na „rozsah aj povahu“ a spôsob týchto útokov zistili, že ich páchateľmi sú aktéri konajúci v mene nejakého štátu.

Agentúra AFP píše, že takýmito kybernetickými schopnosťami disponujú krajiny ako Čína, Irán, Izrael, Severná Kórea, Rusko, USA či aj niektoré európske štáty. Agentúra Reuters neskôr informovala, že austrálske tajné služby z útoku podozrievali Čínu. Austrálska vláda sa však k tejto informácii odmietla vyjadriť.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú