Nová austrálska vláda premiéra Anthonyho Albaneseho sa vo štvrtok oficiálne zaviazala znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 43 percent. TASR správu prevzala z agentúry AP.  Albanese povedal, že o rozhodnutí vlády písomne informoval výkonnú tajomníčku Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Patriciu Espinosovú.

Legislatíva, ktorá tieto nové ciele v oblasti emisií zavedie vo forme zákonov, bude predložená novému parlamentu. Ten po prvý raz zasadne 26. júla. Austrália je jedným z najväčších svetových vývozcov uhlia a skvapalneného zemného plynu, v dôsledku čoho je znižovanie závislosti na fosílnych palivách politicky veľmi chúlostivá téma, konštatuje AP.

Predchádzajúca vláda bola medzi ostatnými bohatými krajinami považovaná za zaostávajúcu v boji proti klimatickej zmene. Austrálska strana práce (ALP), ktorej je Albanese lídrom, porazila v parlamentných voľbách 21. mája konzervatívnu koalíciu Scotta Morrisona. Novej vláde sa podarilo získať väčšinu kresiel v dolnej komore parlamentu, v Senáte však bude Albanese na schválenie zákonov potrebovať aj podporu opozičných poslancov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP