Astronauti v stredu počas výstupu do otvoreného vesmíru nainštalovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) novú komunikačnú anténu. Informovala o tom agentúra AP.
Astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Mike Hopkins a Victor Glover zariadenie pripevnili na vedecký modul Columbus, prevádzkovaný Európska vesmírna agentúra (ESA). Hranatá anténa s rozmermi malej chladničky umožní posádke ISS rýchlejšie komunikovať s európskymi vedcami na Zemi.
Astronauti mali najprv problém s utiahnutím niektorých skrutiek, avšak nakoniec sa im to podarilo a riadiace stredisko v americkom Houstone misiu vyhodnotilo ako úspešne ukončenú. Astronauti zároveň pripojili napájacie a dátové káble k výskumnej platforme Bartolomeo, ktorá na uvedenie do prevádzky čakala takmer rok, odkedy ju vlani na jar vyniesla do vesmíru kozmická loď americkej spoločnosti SpaceX.
Platforma Bartolomeo, pomenovaná po mladšom bratovi moreplavca Krištofa Kolumba, je komerčný projekt európskej spoločnosti Airbus. Súkromné spoločnosti, avšak i štáty, si môžu na platforme prenajať priestor na vykonávanie experimentov. Klienti budú mať po doručení svojho vedeckého zariadenia na ISS prístup k údajom, ktoré zbiera.
Airbus poskytuje „plný servis“ vrátane prípadného návratu zariadenia na Zem, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke spoločnosti airbus.com. Hopkins a Glover v pondelok vykonajú ďalší výstup do vesmíru za účelom údržby solárnych panelov ISS. Obaja sú súčasťou posádky, ktorú na stanicu dopravila vlani v novembri kapsula Crew Dragon spoločnosti SpaceX.
Zdroj: TASR
Teraz čítajú

Nové Need for Speed sa odkladá. Prednosť v EA dostala iná hra

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Respirátorové šialenstvo na Slovensku. Predaje v e-shopoch rastú o stovky percent, máme detailné štatistiky

Legendárni Priatelia prichádzajú na HBO GO. Rovno aj so slovenským dabingom

ROZHOVOR ROZHOVOR: Za deň som prešiel vyše 1000 km po Slovensku, s malým elektromobilom odídem aj do Chorvátska

Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu nebezpečnej planétky, ktorá vraj mohla zasiahnuť aj Zem. Ako to s ňou teraz vyzerá?
Články, ktoré hýbu svetom

Google navádzal k ekologickej katastrofe. Prečo odporúčal ľuďom vyhadzovať autobatérie do mora?

Slová uznávaného analytika: „Dve nesmierne očakávané vlastnosti u iPhonov v blízkej dobe nečakajme“

Majitelia tatranskej reštaurácie s 23-ročnou históriou: Zadlžujeme sa a pomoc od štátu je pomalá, je to likvidačné

Zaočkovaný Bill Gates prezradil, kedy budú môcť ľudia prestať nosiť rúška aj v spoločnosti
