V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Prvý komerčný štart novej európskej rakety Ariane 6, ktorý bol v pondelok odložený len 30 minút pred plánovaným vzletom, je opäť naplánovaný na štvrtok 6. marca. Spoločnosť Arianespace oznámila, že po kontrole pozemného zariadenia je raketa pripravená na štart z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane o 17:42 SEČ.

Pôvodný štart, plánovaný na 4. marca, musel byť zrušený pre nespresnenú „anomáliu“, ktorá bola neskôr identifikovaná ako porucha v tankovacom potrubí odpaľovacieho zariadenia. Spoločnosť ubezpečila, že Ariane 6 aj jej náklad, vojenský satelit CSO-3, sú v bezpečnom a stabilnom stave.

Misia pre francúzsku armádu

Cieľom misie je umiestniť na obežnú dráhu tretí z francúzskych vojenských mapovacích satelitov CSO-3. Prvé dva satelity boli vypustené v rokoch 2018 a 2020 na ruských raketách Sojuz, no po invázii Ruska na Ukrajinu EÚ ukončila spoluprácu s ruským vesmírnym programom.

Raketa Ariane 6 prvýkrát odštartovala v júli 2024, pričom jej úspešné uvedenie do prevádzky predstavuje zásadný krok pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA). Od vyradenia Ariane 5 bola ESA odkázaná na americkú spoločnosť SpaceX, čo obmedzovalo jej autonómny prístup do vesmíru. Nová raketa by mala vrátiť Európe schopnosť nezávislého vypúšťania družíc a vesmírnych misií.

ESA/Flickr

Dôležitý test spoľahlivosti

Ariane 6 sa má stať hlavným pilierom európskeho vesmírneho programu v nasledujúcom desaťročí a zabezpečiť autonómny prístup Európy do vesmíru. Jej úspešný štart je kľúčový nielen pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA), ale aj pre celý európsky vesmírny priemysel, ktorý sa snaží udržať krok s čoraz silnejšou konkurenciou. Spojené štáty so SpaceX dominujú komerčným letom, Čína rozširuje svoje ambície a Rusko sa snaží zachovať svoju pozíciu v odvetví.

Štvrtkový štart bude preto ostro sledovaný, keďže jeho výsledok môže ovplyvniť budúcnosť európskych vesmírnych projektov na roky dopredu. Ak sa misiu podarí uskutočniť bez komplikácií, Ariane 6 otvorí novú kapitolu európskych vesmírnych letov a posilní strategickú nezávislosť kontinentu. Zároveň poskytne spoľahlivú alternatívu pre komerčné aj vedecké misie, ktoré sa doteraz museli spoliehať na služby zahraničných operátorov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP