V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenský tím pod vedením profesora Milana Kováča z Univerzity Komenského v Bratislave sa na jar opäť vydá do guatemalskej džungle, kde bude pokračovať v archeologických výskumoch mayskej civilizácie.

Tentoraz sa zamerajú na veľmi starú nástennú maľbu a chrám, v ktorom už predtým objavili kamenné figúry prvého ľudského páru. Kováč má silné podozrenie, že ide o mayskú verziu Adama a Evy, známych pod menami Ixpiyacoc a Ixmucané. Tento objav môže priniesť nové poznatky o mayskej mytológii a náboženstve.

Slováci prepisujú históriu mayskej civilizácie

Slovenskí vedci pracujú v Guatemale už sedemnásty rok a za ten čas dosiahli niekoľko prelomových objavov. Odhalili najväčšie štukové masky mayského sveta s plochou až 100 metrov štvorcových, najstaršie mayské písmo na prenosnom predmete či kráľovské žezlo a stélu z raného obdobia civilizácie.

Vykopali tiež 16 mayských miest, pričom mnohé z nich boli pred ich výskumom neznáme. Objavili mená doteraz neznámych kráľov, nové tesané nápisy v kameni či astronomické observatóriá, ktoré naznačujú pokročilé poznanie hviezd už v dávnych dobách. V roku 2023 objavili jedno z najstarších mayských miest – Los Abuelos, čo v preklade znamená Prarodičia.

Toto mesto vzniklo približne okolo roku 1000 pred naším letopočtom a jeho názov súvisí s nálezom dvoch kamenných sôch pripomínajúcich starý manželský pár. Slovenskí vedci ho objavili vďaka technológii LiDAR, ktorá umožňuje odhaliť podzemné štruktúry aj pod hustou vegetáciou džungle. Los Abuelos obsahuje rozsiahly komplex budov a pyramíd na ploche takmer 12 kilometrov štvorcových, dve astronomické observatóriá, rané paláce a oltáre s vyobrazeniami bohov.

Archeológovia pri objavovaní.
TASR
Nebezpečenstvá džungle

Práca v guatemalskej džungli prináša množstvo nástrah. Profesor Kováč priznáva, že jedovaté hady a veľké šelmy síce predstavujú riziko, no skutočné nebezpečenstvo prichádza od ľudí. V pralese operujú gangy narkotrafikantov, ozbrojených lúpežníkov a zločincov, ktorí sa tam skrývajú pred zákonom.

„Najpokojnejší som vtedy, keď sú všade navôkol iba zvieratá,“ poznamenal Kováč. Napriek týmto hrozbám sa slovenský tím nevzdáva a pokračuje v odhaľovaní tajomstiev mayskej civilizácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP