V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Na slovanskom hradisku Valy v Bojnej, v okrese Topoľčany, sa archeológom podarilo objaviť jedinečný hromadný nález predmetov. Tento významný objav bol uskutočnený pri systematickom povrchovom prieskume východného predpolia centrálneho hradiska, ktoré bolo zničené a opustené začiatkom 10. storočia. Podľa informácií zverejnených Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied (SAV) je nález výnimočný nielen svojím obsahom, ale aj možnosťou detailne rekonštruovať spôsob, akým bol uložený do zeme.

Archeológ Karol Pieta vysvetlil, že na svahu bola vykopaná priehlbeň, do ktorej bolo uložené veľké drevené vedro. Zo samotného vedra sa v dôsledku stáročí zachovali iba železné súčasti, ako obruče a držadlo. Vedro obsahovalo rôzne predmety od ingoty olova cez česáky ľanu, až po nožnice a železné sekerovité hrivny, ktoré slúžili ako dobové platidlá. Ďalšie hrivny a zväzok kosákov boli uložené vedľa vedra v jame, ktorú neskôr zakryla polmetrová vrstva hliny.

Laboratórne analýzy a budúca výstava

Po vykonaní podrobného terénneho prieskumu bol nález prevezený do laboratória Archeologického ústavu SAV v Nitre. Tam bol analyzovaný a dokumentovaný pomocou röntgenovej technológie a 3D snímkovania, čo umožnilo rekonštruovať jeho pôvodný stav. Po konzervácii a vedeckom spracovaní bude súbor vystavený v Múzeu Veľkej Moravy v Bojnej, kde si ho budú môcť prezrieť aj verejnosť. Karol Pieta upozornil, že na hradisku Valy a v jeho okolí sa opakovane nachádzajú skupiny ukrytých predmetov.

Podľa neho mohli tieto depozity súvisieť s obyvateľmi, ktorí ich ukrývali počas obdobia ohrozenia, napríklad pred nepriateľskými útokmi. Archeologické výskumy zároveň potvrdili rozsiahly požiar obydlí a opevnení v oblasti. Pieta však nevylučuje ani možnosť, že niektoré z depozitov mohli mať rituálny charakter a slúžiť ako obetné dary v súlade s pohanskými zvykmi. Tieto tradície mohli byť stále živé, aj keď ich kresťanstvo začalo postupne potláčať.

vedro, železo, nález
Pixabay

Dlhodobý výskum lokality

Hradisko v Bojnej je predmetom intenzívneho výskumu už od roku 2007. Vedci sa zameriavajú na objasnenie hospodárskeho a politického významu tejto lokality počas obdobia od 7. do 10. storočia.

Medzi mimoriadne objavy z minulých rokov patria napríklad unikátne kovové predmety, súčasti výzbroje a dôkazy o remeselníckej činnosti a obchode. Tieto nálezy významne obohatili poznatky o živote Slovanov a o Veľkomoravskej ríši, ktorá mala v regióne zásadný význam.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú