Spoločnosť Apple vo štvrtok odstránila zo svojho online obchodu aplikáciu pre smartfóny, ktorá umožňovala aktivistom v Hongkongu nahlasovať pohyb polície. Stalo sa tak po tom, čo oficiálny čínsky denník obvinil spoločnosť z podpory nelegálneho správania sa. Apple vo vyhlásení uviedol, že HKmap.live odstránil zo svojho obchodu, pretože aplikácia „bola využívaná na zacielenie a napadnutie polície“ a „ohrozovanie verejnej bezpečnosti“. Ako spoločnosť dodala, aplikácia porušila miestne zákony a zásady Applu.

Apple je ďalšou zo spoločností, ktoré sa v súvislosti s demonštráciami v Hongkongu dostali pod nátlak Pekingu. Ľudový denník čínskej komunistickej strany v stredu napísal, že aplikácia „sprostredkúva nelegálne správanie sa“. Zároveň sa spýtal „Vedie Apple hongkonských zločincov?“ S kritikou Pekingu sa stretla už napríklad aj severoamerická Národná basketbalová asociácia (NBA).

HKmap.live umožňuje používateľom nahlasovať miesta, kde sa nachádzajú policajti, kde použili slzný plyn a ďalšie detaily, ktoré pribúdali do pravidelne aktualizovanej mapy. Ďalšia verzia tejto aplikácie je dostupná pre smartfóny s operačným systémom Android. Protesty v Hongkongu vypukli v júli. Demonštranti pôvodne protestovali proti pripravovanému, a v súčasnosti už stiahnutému, zákonu o vydávaní ľudí podozrivých z trestnej činnosti do Číny, no neskôr sa zoznam ich prodemokratických požiadaviek rozšíril.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom