Asteroid Apophis, pomenovaný po egyptskom bohu chaosu Apepovi, je 340 metrov dlhý a má tvar arašidu. Hoci jeho prípadný náraz do Zeme by nespôsobil globálnu katastrofu, dokázal by zničiť celé mesto. Od svojho objavu v roku 2004 sa Apophis považuje za objekt, ktorý by sa mohol Zemi nebezpečne priblížiť.

Presnejšie výpočty trajektórie z roku 2021 však ukázali, že riziko nárazu je menšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Teraz sa očakáva, že Apophis preletí 13. apríla 2029 približne vo vzdialenosti 32 000 kilometrov od Zeme, čo je bližšie než niektoré umelé satelity. Hoci prelet Apophisu nebude mať na Zem výrazný vplyv, gravitácia našej planéty by mohla vyvolať na asteroide série otrasov a povrchových zmien. O téme informoval portál Live Science.

Zaujímavý povrch

Tento scenár zaujal Ronalda-Louisa Ballouza z Laboratória aplikovanej fyziky na John Hopkins University. Priestorové oterky z meteoroidov, tzv. vesmírne zvetrávanie, neustále bombardujú povrchy asteroidov. Výskumy však ukazujú, že asteroidy, ktoré sa blízko priblížia k planétam, majú zvyčajne menej zvetraný povrch.

Podľa Ballouza je jednou z hypotéz, že gravitačné sily planéty môžu spôsobiť odplavenie povrchových vrstiev, čím odhalia nezvetrané podložie asteroidu. Aby túto myšlienku overili, Ballouz a jeho medzinárodný tím vedcov vytvorili počítačové modely Apophisu, pričom sa inšpirovali fyzikálnymi vlastnosťami podobného asteroidu Itokawa. Modely simulovali, ako by sa Apophisov povrch správal počas blížiaceho sa preletu.

JAXA/Pixabay/Úprava redakcie

Zem môže ovplyvniť povrch aj rotáciu Apophisu

Simulácie naznačili, že dve fyzikálne reakcie spôsobené gravitačnými silami Zeme môžu výrazne ovplyvniť povrch asteroidu. Prvou reakciou sú vibrácie, ktoré by mali začať asi hodinu pred najbližším priblížením k Zemi a krátko po ňom doznieť.

Napriek nízkej gravitácii Apophisu by tieto otrasy mohli uvoľniť balvany z jeho povrchu. Pričom niektoré by mohli uniknúť do priestoru. Väčšina z nich však znovu dopadne na asteroid, čím sa vytvoria nové povrchové vzory.

Druhou zmenou je vplyv Zeme na rotáciu Apophisu. Asteroid sa totiž okolo svojej osi netočí stabilne, ale pripomína padajúcu loptu. Nedávne štúdie naznačujú, že gravitácia Zeme spôsobí buď zrýchlenie, alebo spomalenie jeho rotácie, čo by mohlo viesť k zosuvom. Tie však prebehnú postupne, v priebehu tisícročí.

Apophis
ESA

Príležitosť pre novú misiu

Tieto predpovede prinášajú nový pohľad na to, ako blízke stretnutia s planétami môžu obnovovať povrchy asteroidov. Výsledky by mohla overiť misia NASA OSIRIS-APEX, ktorá sa má stretnúť s Apophisom počas jeho blízkeho preletu v roku 2029. Sonda, ktorá bola pôvodne určená na zber vzoriek z asteroidu Bennu, bude skúmať chemické zloženie a mapovať povrch Apophisu po dobu 18 mesiacov.

Vedecký tím dúfa, že pozorovania OSIRIS-APEX potvrdia ich hypotézy a poskytnú ďalšie informácie o dynamike asteroidov pri preletoch okolo planét. Práve to môže prispieť k pochopeniu procesov na iných telesách Slnečnej sústavy. Štúdia o týchto modeloch bola už publikovaná na arXiv a bola prijatá na uverejnenie v The Planetary Science Journal.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú