Americká spoločnosť Amazon v stredu oznámila, že sa rozhodla polícii na jeden rok zakázať používanie svojej technológie Rekognition slúžiacej na rozpoznávanie tvárí. Informovali o tom agentúry DPA a AFP. Amazon vo vyhlásení uviedol, že takýmto rozhodnutím chce americkému Kongresu dopriať dostatok času na to, aby „implementoval vhodné pravidlá“ toho, ako sa má takáto technológia využívať.

Spoločnosť dodala, že túto jej technológiu budú môcť naďalej využívať organizácie zameriavajúce sa na ochranu detí pred sexuálnym zneužívaním či na bránenie v obchodovaní s ľuďmi. K rozhodnutiu pristúpil Amazon v čase narastajúcich obáv, že softvéry na rozoznávanie tvárí môžu polícii dopomôcť k tzv. rasovému profilovaniu, a síce zameriavaniu sa na osoby len na základe ich rasovej príslušnosti, komentuje DPA.

Iný technologický gigant, spoločnosť IBM, ešte v utorok oznámila, že už nebude na všeobecné účely ponúkať svoj softvér na rozpoznávanie tvárí, a túto technológiu nebude ďalej ani vyvíjať. IBM tiež uviedla, že je proti využívaniu takejto technológie na rasové profilovanie, či masové sledovanie. Spoločnosť zároveň vyzvala v USA na „celonárodnú diskusiu“ o používaní tejto technológie.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú