V správe boli použité materiály TASR.

Americké vojenské lietadlo v sobotu zostrelilo neidentifikovaný objekt letiaci vo veľkej výške nad severom Kanady. Oznámil to kanadský premiér Justin Trudeau a dodal, že k zásahu došlo na jeho rozkaz, píše The Guardian. Podľa jeho slov objekt „narúšal kanadský vzdušný priestor“.

Táto akcia vo vzdušnom priestore Kanady sa odohrala deň po tom, ako americké lietadlá podnikli podobnú operáciu nad Aljaškou, podotkla AP.

Severoamerické veliteľstvo protivzdušnej obrany (NORAD) v sobotu oznámilo, že zaznamenalo nový neznámy objekt letiaci nad severnými územiami Kanady. Krátko na to premiér Trudeau informoval, že daný objekt bol zostrelený nad územím Yukonu.

V sérii správ zverejnených na sociálnej sieti Twitter následne Trudeau uviedol, že on sám vydal rozkaz na likvidáciu neznámeho objektu, ktorý bol v krátkom čase už tretím neidentifikovaným objektom, čo vstúpil do severoamerického vzdušného priestoru.

Trudeau špecifikoval, že do akcie boli nasadené kanadské a americké lietadlá, pričom vytýčený cieľ úspešne zasiahla stíhačka F-22 amerického letectva. Podľa Trudeaua kanadská armáda teraz vyzdvihne vrak a vykoná analýzu trosiek. Kanadský premiér tiež uviedol, že v sobotu popoludní (miestneho času) telefonicky hovoril s prezidentom USA Joeom Bidenom.

V piatok neidentifikovaný objekt ohrozil civilné lety

Spojené štáty zostrelili nad Aljaškou objekt, ktorý letel pomerne vysoko a predstavoval tak hrozbu pre civilnú dopravu, informuje The Guardian. Ministerstvo obrany tento objekt monitorovalo a nie je vylúčené, že sa jednalo o ďalší čínsky balón.

Sgt. Aaron Allmon II/US Army

Balónom objekt nazvali aj oficiálni predstavitelia, avšak následne došlo k oprave tohto vyjadrenia, keďže údajne nebolo s istotou možné povedať, o aký objekt sa jedná. USA zatiaľ nepoznajú ani pôvod objektu, avšak vzhľadom na udalosti posledných dní je možné, že skutočne išlo o ďalší balón z Číny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP