Cena bitcoinu sa v pondelok prepadla až o takmer desatinu. Kryptomena podľa TASR zaznamenala pokles o 9 % a jej hodnota spadla na hranicu 43 000 dolárov (36 502,55 eura).

Naposledy sme podobne ostrý pád zaznamenali na začiatku septembra, kedy sa bitcoin stal oficiálnym platidlom v stredoamerickej krajine Salvádor. To by bola pre investorov sama o sebe skôr pozitívna správa, keďže ťah miestneho prezidenta Nayiba Bukeleho kryptomenu zrovnoprávnil s dolárom a prikázal podnikateľom a obchodom prijímať v ňom všetky transakcie.

Prvý deň však priniesol obrovský chaos a protestyštátna kryptopeňaženka mala výpadky a chýbala v obchode App Store, dala sa teda používať len na Androidoch. Aj to iba za predpokladu, že bežní Salvádorčania vôbec rozumeli tomu, čo bitcoin je a ako celý blockchain funguje.

Ďalší pád z iných dôvodov

Teraz je za pádom podľa TASR neistota investorov a zvýšenie obáv zo sprísňovania regulácie. Nervózne sú aj bežné akciové trhy, ktoré už pár mesiacov očakávajú nárast inflácie.

A tradične, v takejto neistote zažívajú „výpredaj“ ako prvé najviac rizikové aktíva, medzi ktoré nepochybne patria aj kryptomeny. Investori svoje peniaze zvyknú presúvať napríklad do dlhopisov.

Najznámejšia a najväčšia kryptomena bitcoin sa podľa CoinMarketCap krátko poobede predávala so stratou 8,7 % a nakrátko predtým bola až na hranici 43 000 dolárov. Potom však časť strát redukovala a teraz je jej hodnota nad 44-tisíc dolármi. Prudko oslabili aj ďalšie digitálne meny, ethereum strácalo 10,7 %, cardano takmer 13 %, binance coin vyše 10 % a XRP okolo 14 %.

Investori sú opatrní pred 2-dňovým zasadaním americkej centrálnej banky FED, ktoré sa začne v utorok (21. 9.). Čakajú, či bude FED signalizovať začiatok obmedzovania monetárnych stimulov. Ak nie, trhy môžu opäť vyskočiť do zelených čísel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú