Prechod planéty Merkúr pred Slnkom budú môcť záujemcovia teleskopicky sledovať v pondelok (11. 11.) aj v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle v okrese Snina. Úkaz budú prostredníctvom projektora cez slnečný ďalekohľad premietať aj do sály planetária. Pre TASR to povedal riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej.

„Z hľadiska nášho observatória je to také mystické, lebo práve vďaka sledovaniu prechodu tejto planéty cez slnečný disk v roku 1986 sme objavili miesto, kde sme postavili observatórium. V pondelok budeme mať otvorené pre verejnosť, pripravených bude niekoľko ďalekohľadov osadených filtrami,“ uviedol.

Od 13.30 h je naplánované pozorovanie tranzitu planéty Merkúr cez slnečný disk. „Je to atypické, lebo na to, aby sa dal tento prechod sledovať, musia sa počas bieleho dňa – keď je Slnko nad obzorom, dostať na jednu priamku Merkúr, Slnko a Zem. Potom môžeme na disku Slnka sledovať presun planéty ako čiernu bodku, ktorá postupuje od jeho jedného okraja k druhému,“ spresnil Kudzej. Pripomenul, že Slnko v tomto období zapadá skoro, preto bude pozorovanie možné približne len do 15.00 h.

Tento astronomický úkaz nastáva približne 13-krát za storočie, najbližší nastane v roku 2032. Teleskopicky ho bude možné sledovať aj v ďalších astronomických inštitúciách Prešovského samosprávneho kraja (PSK), a to vo hvezdárňach v Prešove, v Humennom a v obci Roztoky v okrese Svidník.

Zo Slovenska bude viditeľná iba prvá polovica úkazu až do západu planéty Merkúr, a teda aj Slnka. Celý proces prechodu cez disk Slnka bude v pondelok pozorovateľný z Antarktídy, Južnej Ameriky, východného pobrežia Severnej Ameriky a zo západného pobrežia Afriky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom