V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Výsledky nedávnej štúdie zverejnenej v Journal of Communication ukazujú, že čitatelia hodnotia príbehy označené ako dielo umelej inteligencie (AI) kritickejšie než príbehy od ľudských autorov. A to sa stáva dokonca aj v prípadoch, keď ich v skutočnosti napísal človek.

Štúdia, na ktorú upozornil portál Tech Xplore, skúmala rozdiely v hodnotení príbehov. Pričom zistila, že samotný fakt, že príbeh pochádza z dielne AI, ovplyvňuje jeho dopad. Podľa výskumníka Haorana Chrisa Chua z Floridskej univerzity, ktorý sa na štúdii podieľal, nástroje ako ChatGPT už dokážu vytvoriť texty, ktoré sú logicky konzistentné a jazykovo prepracované. Tieto generované texty sú často vycibrené do takej miery, že sú bez výrazných gramatických chýb.

Výkony AI sú presvedčivé, no chýba im ľudský dotyk

AI stále zaostáva, pokiaľ ide o pútavosť a emocionálnu hlbku príbehu. Kým štrukturálna logika a konzistentná výstavba textu umožňujú umelo generovaným textom pôsobiť dôveryhodne, ich emocionálny rozmer, ktorý dokáže čitateľa vtiahnuť do deja, je obmedzený. Chu vysvetľuje, že práve absencia skutočnej životnej skúsenosti a prirodzenej tvorivosti predstavuje pre AI zásadnú prekážku v napodobňovaní jedinečného prejavu ľudských autorov.

Zatiaľ čo človek má schopnosť využiť svoje zážitky, emócie a jedinečný pohľad na svet na vytvorenie textov, ktoré sú hlbšie a silnejšie prepojené s čitateľskými pocitmi, AI zostáva na úrovni technickej reprodukcie. Výsledkom je, že texty písané AI síce čitateľov zaujmú na povrchnej úrovni, no nevedia ich natoľko vtiahnuť do príbehu ani vyvolať silnejšie emocionálne reakcie.

Freepik

Nástroje pre špecifické účely

Vedci pri testovaní čitateľských reakcií dali účastníkom čítať dva identické príbehy. Jeden bol napísaný človekom, druhý ChatGPT. Niektoré príbehy boli označené správne, iné zámerne nesprávne. Zistilo sa, že ak čitatelia verili, že príbeh napísala AI, často mu neprisudzovali rovnakú hodnotu a pútavosť ako textu od človeka. Chu vysvetlil, že pútavosť je stav, keď je čitateľ natoľko zaujatý dejom, že prestane analyzovať jednotlivé prvky príbehu. Pri textoch AI sa však čitatelia dostávajú do tohto stavu ťažšie. A to kvôli tomu, že AI zatiaľ nedokáže vytvoriť príbehy s takou emocionálnou hĺbkou a životnou autentickosťou.

Chu sa domnieva, že aj keď AI zatiaľ nedosahuje úroveň skúseného scenáristu, v niektorých oblastiach môže byť užitočná. Kvalitné texty z dielne AI by mohli byť využité napríklad v oblasti verejného zdravia na vytváranie presvedčivých, avšak jednoduchších príbehov. Tie by mohli motivovať ľudí k zdravšiemu a lepšiemu správaniu. Výskumníci veria, že hoci AI ešte nie je schopná konkurovať v kreativite a pútavosti diel ľudských autorov, postupne sa v niektorých oblastiach môže stať praktickým pomocníkom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú