Takmer 50 % zamestnancov v slovenských firmách je za využívanie firemných mobilov a počítačov aj na súkromné účely. Podľa prieskumu spoločnosti Seyfor má túto možnosť 37 % opýtaných Slovákov. Odborník spoločnosti na bezpečnosť Milan Ryšavý odporúča, aby firma pre tieto prípady po bezpečnostnej stránke dobre nastavila nielen svoju sieť, ale aj každé koncové zariadenie zvlášť. Pre zamestnávateľa znamená využívanie firemných zariadení na osobné účely zvýšené riziko, najmä ak sa používajú mimo firemnej siete, kde sa rad sieťových bezpečnostných technológií, dostupných vo firemnej sieti, nemôže uplatniť.

Riziká, ktoré hrozia pri používaní firemných zariadení na súkromné účely, majú štandardné scenáre. Podľa odborníka najčastejším cieľom útoku býva emailová komunikácia a komunikácia cez sociálne siete. Tzv. phishing cieli na užívateľov, aby získal ich osobné údaje, alebo aby spustil na koncovom zariadení škodlivý softvér. Pri nákaze koncového zariadenia mimo firemnej siete, napríklad doma, je vysoko pravdepodobné, že pri opätovnom pripojení do pracovnej siete bude problém aj tu. Zamestnanci slovenských firiem v prieskume uviedli phishing ako najčastejší bezpečnostný incident (50 %), ktorý sa im stal. Pripojenie zavíreného zariadenia do firemnej siete sa udialo v 38 % prípadov a 22 % zamestnancov zažilo na svojom zariadení útok hackerov.

„Je zrejmé, že nestačí použiť iba bezpečnostné technológie, ale je nutné zamerať sa aj na vzdelávanie užívateľov, aby vedeli, čo je bezpečné správanie v kyber priestore,“ uviedol Ryšavý. Opatrenia voči vzniknutým problémom by mali byť podľa neho prispôsobené konkrétnej spoločnosti a povahe jej práce. Iné pravidlá a interné zvyklosti platia pri technologickom start-upe, iné v silne regulovanom prostredí, akým je vojenské spravodajstvo. Je vhodné interným predpisom jasne definovať, za akých podmienok a akým spôsobom je možné firemné zariadenie použiť na súkromné ​​účely. „V praxi býva častá situácia, že interný predpis toto využitie zakazuje a používanie na súkromné ​​použitie je ale v praxi ticho tolerované. V tomto režime je potom ťažko vymáhateľná zodpovednosť za prípadné škody, ktoré vyplynuli z porušenia pravidiel,“ upozornil Ryšavý.

Prieskum trval 8. až 15. novembra 2022, uskutočnila ho agentúra MNFORCE. Reprezentatívna prieskumná vzorka slovenskej populácie podľa pohlavia, veku a kraja zahŕňala tisíc respondentov od 18 do 60 rokov, ktorí v práci využívajú informačné a digitálne technológie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP