Využitie internetového pripojenia v našich smartfónoch sa stalo bežnou záležitosťou, ktorú však nevyužíva každý používateľ rovnako. Väčšina Slovákov sa rozhodla okresať spotrebu mobilných dát, a to až natoľko, že značne zaostávajú za európskym priemerom. Kým vo Fínsku používatelia bežne mesačne minú aj 13 GB dát, priemerná spotreba bežného Slováka neprekročí ani 1 GB.

Prehliadanie sociálnych sietí či sťahovanie súborov do našich smartfónov prostredníctvom mobilných dát nie je dnes vôbec výnimočnou situáciou. Doby, kedy sme sa s „hlúpymi“ telefónmi pripojili k internetu a báli sa obrovských poplatkov, sú dávno preč. Napriek priaznivejším podmienkam nie sú dátové balíky slovenských operátorov využívané s veľkou obľubou.

Chabá spotreba dát na Slovensku

Priemerná spotreba slovenského zákazníka totiž mesačne činí len 727 MB, čím tak výrazne zaostávame za európskym priemerom a ostatnými krajinami. Spoločnosť GlobalData urobila štatistiky využívania mobilných dát v krajinách Európskej únie, pričom z výsledkov vyplynulo, že priemerný Európan spotrebuje mesačne približne 2,4 GB dát. Do prieskumu boli zahnuté mnohé krajiny, vrátane Česka, Nemecka, Fínska, Francúzska či Spojeného kráľovstva. Najviac si na mobilný internet potrpia Fíni, ktorí mesačne spotrebujú až 13,3 GB dát.

Nenechaj si ujsť
Jeden z najväčších slovenských televíznych operátorov prezradil viac k vysielaniu v 4K

Slovensko teda so svojim priemerom ostáva nielen za touto severskou krajinou poriadne ďaleko. Prečo však Slováci nemajú mobilný internet v láske? Naši západní susedia sú na priečke priemerne spotrebovaných dát o čosi vyššie, no nás od využitia dátových balíkov odrádzajú najmä ceny operátorov, ktoré sú v porovnaní s ostatnými krajinami nadsadené.

Fínsky operátor Elisa ponúka svojim zákazníkom až 50 GB dát vo vlastnej sieti, spolu s 5 GB dát v EU. K tomu sa pridáva ešte extrémne lákavá ponúka voľných minút a SMS správ. Mesačne si vypýta len 21 €. Ponuky slovenských operátorov sú tak v porovnaní s európskou konkurenciou ešte „nevyspelé“ a aj to z veľkej časti odrádza používateľov od častejšieho využívania mobilných dát. Koľko MB/GB dát spotrebuješ mesačne?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom