Ešte žiaden rok nebol na veľkorozpočtové filmové a seriálové novinky zo žánru sci-fi tak bohatý ako ten minulý. Postupne sa k nám dostali veľkofilmy ako Duna, Matrix Resurrections, Tomorrow War, ale tiež ambiciózne projekty na malej obrazovke v podobe Nadácie alebo Invázie. Sci-fi sa po dlhšej odmlke vracia späť do módy a filmári nás aj v najbližších mesiacoch budú zásobou pestrou škálou žánrových noviniek. Tu je 10 najočakávanejších.

Vesper

Kedy: 2022

Sfilmovaný Half-Life 2 naďalej zostáva utópiou, skalných fanúšikov hernej predlohy a sci-fi žánru ako takého by mohla zaujať čerstvá snímka Vesper. Novinka z francúzskej filmovej tvorby sa odohráva v blízkej dystopickej budúcnosti, v ktorej došlo ku kolapsu ekosystému a nastal nový spoločenský rád. Ten je vo veľkom postavený na biohackingu, ktorý sa však stal devízou novodobých technologických tyranov.

Príbeh sa sústredí na trinásťročnú Vesper, ktorá sa v spoločnosti svojho paralyzovaného otca snaží prežiť v nehostinných podmienkach. Situácia sa dramaticky zmení po tom, čo Vesper natrafí na záhadnú ženu, s pomocou ktorej môže obnoviť starý svet a zvrhnúť novú vládnucu vrstvu. Sci-fi novinku už mali možnosť vidieť diváci na Karlových Varoch, prvé ohlasy hovoria o vydarenom, aj keď nie bezchybnom dobrodružstve so silným posolstvom. Dátum distribúcie pre kiná, prípade streamovacie služby, však nateraz nepoznáme.

Avatar: Cesta vody

Kedy: 15. december

Aj keď sa do konca roka síce dočkáme menších sci-fi filmov (kanadský Control,…), žiadna futuristická snímka do kín nepríde s takými ambíciami ako pokračovanie najzárobkovejšieho filmu v histórii Avatara. Filmový perfekcionista a vizionár James Cameron dlhé roky trpezlivo čakal, kým sa kamerové technológie nedostanú na úroveň, aby vierohodne nasnímali jeho víziu podmorského sveta na Pandore.

Práve voda a podmorský svet budú ústredný motívom nového sci-fi dobrodružstva, v ktorom sa z pôvodného filmu vráti hneď niekoľko starých známych. Priprav sa tiež na bezchybnú technickú stránku a dôraz na autenticitu. Cameron v Avatar 2 využil celkom novú metódu snímania pohybu pod vodou, ktorú ešte nikto nikdy takýmto spôsobom vo filme nedokázal použiť.

65

Kedy: 13. apríl 2023

O mysterióznom sci-fi trileri 65 zatiaľ veľa nevieme, napriek tomu patrí medzi najočakávanejšie filmy budúceho roka. Tvorcovia dej svojej novinky úzkostlivo strážia, vieme len, že v jeho popredí bude stáť astronaut, ktorý havaruje na neznámej planéte a zisťuje, že na nej nie je sám. Za iných okolností by sme o zápletke mohli hovoriť ako o tuctovej, o film sa však stará dvojica Scott Beck a Bryan Woods, ktorí napísali scenár k možno najoriginálnejšiemu sci-fi počinu posledných rokov, Tiché miesto.

Dvojica scenáristov film aj zrežíruje, do hlavnej úlohy sa im podarilo získať čoraz vyhľadávanejšieho Adama Drivera, ktorý sa zaskvel napríklad v historickej dráme Posledný súboj. Aj napriek sľubným vyhliadkam produkcia pravdepodobne neprebiehala bez problémov, film mal totiž v kinách štartovať ešte v apríli tohto roka. Nakoniec ho tvorcovia o rok posunuli, oficiálny dôvod odkladu si ale nechali pre seba.

Transformers: Rise of the Beasts

Kedy: 9. jún 2023

Akčný režisérsky mág Michael Bay síce vyjadril ľútosť nad tým, kam sa séria Transformers za tie roky posunula, faktom však zostáva, že meniace sa robotické monštrá sa z obrazoviek nikam nechystajú. Práve naopak. Vo výrobe je hneď niekoľko projektov z robotieho univerza, pričom najbližšie k vydaniu má Transformers: Prebudenie monštier, ktorý bude dejovo nadväzovať na úspešný spin-off série Bumblebee.

V novinke sa vrátime späť v čase do roku 1994, kedy sa dvaja archeológovia z Brooklynu ocitnú v centre sporu medzi frakciami Transformerov. Režisér Steven Caple Jr (Creed 2) okrem stálic v podobe Optimus Prime, Bumblebee či Megatrona predstaví aj celkom nové monštrá, film je totiž inšpirovaný predlohou Transformers: Beast Wars, v ktorej Transformeri nenaberajú podobu dopravných prostriedkov a bojových strojov, ale zvierat monštruóznych rozmerov.

TBDB

Rebel Moon

Kedy: 2023

Zack Snyder si po nočných morách pri spolupráci s Warner Bros. a nakrúcaní Ligy spravodlivosti našiel nový filmový domov v podobe Netflixu. Streamovací gigant ho nielen tvorcovsky neobmedzuje, ale vyhľadávanému tvorcovi s radosťou plní každé jeho želanie, a to takmer doslova. Netflix totiž Snyderovi pomáha zrealizovať aj jeho vysnený sci-fi projekt v podobe Rebel Moon, veľkovýpravnom futuristickom dobrodružstve, v ktorom sa utláčaní obyvatelia na kraji galaxie postavia proti svojim tyranom.

V popredí príbehu bude stáť mladá žena Kora so záhadnou minulosťou, ktorá je vyslaná, aby v galaxii našla mocných bojovníkov a s ich pomocou sa postavila proti vládnucej vrstve. Hlavnú úlohu vo filme zastane menej známa alžírska herečka Sofia Boutella (Kingsman: Zlatý kruh), asistovať v akčnom dobrodružstve jej budú Charlie Hunnam (Slušní chlapci) alebo Djimon Hounsou (Tiché miesto: Časť 2). Veľkofilm zatiaľ nemá stanovený dátum premiéry, Netflix s ním v obsahu ráta v priebehu budúceho roka.

Zack Snyder Instagram

True Love

Kedy: 5. október 2023

Britský režisér Gareth Edwards je v sci-fi žánri ako doma, čo najlepšie dokazuje aj skutočnosť, že svojím Rogue One: A Star Wars Story sa dokázal zavďačiť aj nesmierne náročnému publiku Hviezdnych vojen. Edwards si po úspechu Rogue One svoj nový projekt starostlivo vyberal, voľba nakoniec padla na nové sci-fi dobrodružstvo v podobe snímky True Love.

Nikto okrem filmárskeho tímu zatiaľ netuší, o čom novinka vlastne bude,  Edwards film opisuje len ako sci-fi príbeh z blízkej budúcnosti. Vieme však, že jednu z hlavných úloh v titule zastane talentované herecké duo John David Washington (Tenet) a Gemma Chan (Eternals). Okrem zmieneného Star Wars filmu má Edwards skúsenosti aj s ďalšou epickou akciou v podobe Godzilly z roku 2014, dvojicou veľkofilmov 47-ročný filmár štúdiám zarobil bezmála 1 a pol miliardy dolárov. Očakávania od True Love sú preto právom vysoké.

Electric State

Kedy: 2023

Táto jazda bude stáť za to. Millie Bobby Brown (Stranger Things), Chris Pratt (Tomorrow War) či Stanley Tucci (Diabol nosí Pradu) sa pod režisérskou taktovkou bratov Russovcov stretnú v adaptácii sci-fi románu Electric State, o ktorý sa v Hollywoode v roku 2017 strhla ohromná bitka. Práva nakoniec pripadli práve bratom Russovcom, ktorí si po veľkorozpočtovom Gray Manovi zopakujú spoluprácu s Netflixom.

Electric State sa odohráva v alternatívnej histórii v roku 1997, v ktorej ľudia čelia pozostatkom vojny s gigantickými robotmi. V centre príbehu stojí osirelé dospievajúce dievča, ktoré v spoločnosti svojho žltého robota pátra po svojom nezvestnom bratovi. Netflix projektu verí – chystá sa do neho naliať cez 200 miliónov dolárov, čím sa Electric State stane jedným z najdrahších, ak nie celkovo najdrahším, celovečerným filmom služby. Nižšie koncept arty od fanúšikov predstavujúce zasadenie univerza.

Duna

Kedy: 17. november 2023

Či už ťa Duna ohúrila alebo po príbehovej stránke nechala chladným, jedno sa jej režisérovi Denisovi Villeneuveovi musí nechať. Predstavil sci-fi epos takých rozmerov, aké sme tu nemali už roky a v sprievode brilantného hudobného sprievodu Hansa Zimmera patrí Duna k filmovým skvostom. Snímke sa našťastie darilo aj po komerčnej stránke (v tržbách v čase pandémie zarobila cez 400 miliónov), Warneri teda odklepli aj pokračovanie, ktoré príde v novembri budúceho roka.

O film sa režisérsky opäť postará Villeneuve, ktorý zároveň prvý diel označil len ako predkrm pred výživným hlavným chodom. Z filmu sa vrátia všetci preživší hrdinovia a na divákov podľa slov režiséra čakajú aj mnohé prekvapenia, napríklad v podobe návratu jednej z obľúbených diváckych postáv. Villeneuve však nehodlá experimentovať až príliš a viackrát avizoval, že sa aj naďalej plánuje držať knižnej predlohy Franka Herberta.

Star Wars

Kedy: 2023 a ďalej

Univerzum Star Wars si po nie príliš dobre prijatej deviatej epizóde Vzostup Skywalkera dáva od veľkého plátna krátku pauzu, tvorcovia v Lucasfilm však nezaháľajú a naplno kujú plány do budúcna. S určitosťou vieme, že v príprave sú najmenej tri celovečerné filmy, ktoré majú premiéry stanovené na december 2023, 2025 a 2027. Či sa ich v tieto termíny aj dočkáme je otázne, keďže sa začínajú objavovať viaceré problémy s pripravovanými projektami.

Na jeseň minulého roka nepotešila fanúšikov informácia, že produkcia prvého plánovaného filmu od konca poslednej trilógie s názvom Rogue Squadron sa posúva na neurčito. Príbeh mal vzninúť na motívy ikonickej série videohier, ktoré sa sústreďujú okolo pilotov z radu Rebelov, bojujúcich proti Impériu.

Darth Vader a jeho maska
TMDB

Oneskorenie nového filmu od režisérky Patty Jenkinsovej (Wonder Woman) je spôsobené konfliktom v plánovaní prác na pokračovaní Wonder Woman, rovnako sa ale hovorí aj o nezhodách medzi spoločnosťou Lucasfilm a režisérkou v otázkach scenára. Premiéra filmu mala byť pôvodne naplánovaná na koniec roka 2023, momentálne je odložený na neurčito.

Rovnako otázny je príchod Star Wars filmu od režiséra Takia Waititiho. Spájanie hviezdneho filmového tvorcu s príbehmi z ďalekej galaxie mnohých fanúšikov nadchlo, nedávno však režisér potvrdil, že nemá hotový ani len scenár a je otázne, či ho v Lucasfilm vôbec prijmú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP