Aktualizované 15:22 – SpaceX to zvládol a prvý stupeň jeho rakety Falcon 9 úspešne pristál 30. krát v rade bez toho, aby došlo k nehode. Do vesmíru pri tom vyniesol utajený náklad pre Národný výzvedný úrad. Počas živého vysielania sa zdalo, že bolo pristátie o niečo tvrdšie a jedna z nôh spôsobila nahnutie celého stroja, k poškodeniu motorov však zrejme nedošlo.

Pôvodný článok:

Na mierne eliptickú nízku obežnú dráhe Zeme vo výške cez 1 000 km mieri utajený náklad vlády Spojených štátov amerických. Družicu vynesie firma SpaceX na osvedčenej rakete Falcon 9, pre ktorú zároveň pôjde o rekordné pristátie, informuje Everyday Astronaut.

30. úspešné pristátie

Misiu NROL-85 vynesie na obežnú dráhu Falcon 9 s prvým stupňom B1071, ktorý má za sebou len jeden let. K tomu došlo 2. februára tohto roku v rámci misie NROL-87, takisto pre Národný výzvedný úrad Spojených štátov a takisto sa jednalo o utajenú družicu.

Ak pôjde všetko hladko, celkovo dosiahne SpaceX 30. úspešné pristátie prvého stupňa v poradí bez toho, aby došlo k nehode. K tej naposledy došlo 16. februára 202, kedy Falcon 9 s číslom B1059 vyniesol na obežnú dráhu 60 satelitov Starlink a kvôli tepelnému poškodeniu nezvládol pristáť na lodi, spomína SpaceNews. Raketa odštartuje 15:13 nášho času.

Za predpokladu dobrého priebehu môže SpaceX ešte v tomto roku dosiahnuť 50 úspešných pristátí bez nehody, čiastočne aj vďaka raketám Falcon Heavy.

Tie však mali problémy zatiaľ pri každom lete, pričom dvakrát sa nepodarilo pristáť s centrálnym stupňom a pri tretej misii sa prevrátil počas transportu.

Viac pristátí ako Atlas V letov

Rakety SpaceX majú za sebou viac ako 100 pristátí, čo znamená že dokázali pristáť viac krát, než zvládla americká raketa Atlas V, využívajúca ruské raketové motory, lietať celkovo. Za predpokladu bezchybných misií je navyše šanca, že len v priebehu približne štyroch rokov pristane Falcon 9 viac ráz, než dokázal Atlas V odštartovať v rámci svojej 20-ročnej prevádzky.

Čo robí NRO?

Americký NRO vysiela do vesmíru prevažne utajené satelity, keďže sa jedná o špionážne zariadenia. V mnohých prípadoch sa ale amatérskym astronómom darí satelity po vynesení do vesmíru identifikovať. NRO je vo všeobecnosti zodpovedný za prevádzkovanie takýchto satelitov a poskytovanie kľúčových informácií ďalším vládnym agentúram.

Družice NRO sú prevažne vynášané raketami Atlas V alebo Delta, pričom v minulosti množstvo z nich vyniesli aj rakety Titan. Dva satelity vyniesla aj pomerne malá raketa Electron spoločnosti Rocket Lab a SpaceX má za sebou tri misie NRO, pričom ich očakáva oveľa viac.

SpaceX

Počas dnešnej misii má prvý stupeň pristáť na pristávacej ploche LZ-1 namiesto autonómnej lodi, píše SPACE. Okrem toho sa pre spoločnosť blíži ďalšia kľúčová misia Crew-4, v rámci ktorej vynesú už po piaty krát na Medzinárodnú vesmírnu stanicu astronautov NASA – celkovo tak bude mať spoločnosť na konte 26 astronautov, z ktorých 18 je z NASA a 8 z komerčných misií Inspiration-4 a Axiom-1.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP