Spoločnosť let so satelitmi Starlink od júna niekoľkokrát odkladala kvôli technickým problémom a neskôr prišli na rad dôležitejšie misie, ktoré tento štart odložili na neskôr. SpaceX však počas dnešného rána po týždňoch čakania vyštartoval s raketou Falcon 9, ktorá vyniesla ďalšiu várku satelitov. Spolu so Starlinkmi sa zviezli aj 2 satelity druhej spoločnosti.

Naposledy sme mohli vidieť let so satelitmi Starlink približne v polovici júna. Od tej doby bol štart odložený kvôli problémom, neskôr zasa SpaceX štartoval Falcon 9 pri misii ANASIS-II či pri vynášaní satelitov pre nový navigačný systém. V posledných dňoch sa spoločnosť navyše sústredila na návrat astronautov z testovacej misie Demo-2.

SpaceX po dlhom čakaní vyniesol na orbitu sľubované satelity

Počas dnešného rána však raketa letela už so Starlinkmi na palube. Všetky kusy SpaceX vybavil aj tienidlom VisorSat, ktoré má brániť odrážaniu slnečných lúčov od povrchu konštrukcie. Celkovo sa na orbitu dostalo 57 vlastných satelitov spoločnosti a ďalšie 2 satelity BlackSky z programu pre zdieľanie letov. Každý z nich váži 55 kg a ich výrobu zastrešujú spoločnosti LeoStella a Thales Alenia Space. Spoločnosť BlackSky sa sústredí na pozorovanie Zeme a vytváranie satelitných snímkov.

BlackSky už má pritom na oblohe 4 takéto satelity, ktoré leteli na orbitu ešte v rokoch 2018 a 2019, informuje Space News. Už začiatkom roka 2021 by však mala konštelácia obsahovať celkovo 16 satelitov. S takým množstvom satelitov potom môže firma vytvárať 1-metrové fotografie veľkých miest každú hodinu. Cieľom je však rozšíriť konšteláciu na 60 satelitov a skrátiť tak čas opakovaného snímania miest na 10 až 15 minút.

1.stupeň Falconu 9 štartoval aj pri misii Demo-1

Dnešná misia bola v poradí už desiata, pri ktorej sa na orbitu dostali satelity Starlink, teda pokiaľ nepočítame prvý let s testovacími satelitmi. V takom prípade sa jedná v poradí o 11. misiu. SpaceX využil raketu Falcon 9 s prvým stupňom, ktorý má za sebou viacero letov. Predtým totiž absolvoval let pri 4. a 7. misii so Starlinkmi, štartoval aj pri vynášaní satelitov RADARSAT a taktiež počas prvej testovacej misie Demo-1 s modulom Dragon v minulom roku.

Raketa vyštartovala dnes ráno o 7:12 nášho času z Mysu Canaveral na Floride. Všetko prebiehalo bez problémov a už po približne 2 minútach a 40 sekundách od štartu došlo k oddeleniu prvého stupňa, ktorý sa vrátil späť a úspešne pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You.

Polovice nosa sa nepodarilo zachytiť

Zhruba 3 a pol minúty po štarte sa odpojili aj obe polovice nosa rakety, ktoré však SpaceX pri dopade tentokrát nezachytil. Počas misie s kórejským vojenským satelitom sa to však podarilo a vtedy zachytil v sieťach lodí Ms. Tree a Ms. Chief obe polovice nosa.

Druhý stupeň so satelitmi následne dnes pokračoval v lete na správnu orbitu. Prvý z dvojice satelitov BlackSky, Global 7, bol vypustený v časte T+01:01:40 a k odpojeniu druhého satelitu Global 8 došlo zhruba o 5 minút neskôr. Druhý stupeň následne pokračoval v ceste, aby vypustil aj zvyšných 57 satelitov Starlink.

K ich odpojeniu došlo po približne 1 a pol hodine od štartu. Stalinky sa oddelili a v ďalších dňoch budú využívať iónový pohon, aby sa od seba oddelili a dostali na určenú orbitu. S týmto letom tak má  SpaceX na oblohe už 597 Starlinkov aj s prvými testovacími satelitmi. Do spustenia verejného beta testovania internetového pripojenia pre Severnú Ameriku a Kanadu však spoločnosť potrebuje 800 satelitov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP