Americká spoločnosť SpaceX, známa najmä svojimi opakovateľne použiteľnými raketami Falcon a vývojom najsilnejšej rakety v histórii Starship, predstavila svoje vlastné skafandre pre výstup do otvoreného vesmíru, upozorňuje portál SpaceNews. Od skafandrov s podobným určením, ktoré dnes používa na Medzinárodnej vesmírnej stanici NASA, sa poriadne líšia a sú oveľa modernejšie.

Aj keď umožňujú nové skafandre výstup do vákua vesmíru, sú podobne elegantné ako ich predchodcovia na vnútorné použitie – SpaceX však s vývojom nekončí, potrebuje skafandre pre lunárne a marťanské misie. Okrem špičkových materiálov, z ktorých podaktoré si požičiavajú priamo z rakiet a kozmických lodí, využívajú aj špičkovú elektroniku. Astronauti sa majú na čo tešiť.

Čoskoro ich budú potrebovať

Skafandre majú byť použité komerčnými astronautmi v rámci programu Polaris, za ktorým stojí americký miliardár Jared Isaacman. Ten už v minulosti na rakete Falcon 9 letel a chce ísť ešte vyššie a ďalej. Počas plánovanej misie ich astronauti využijú na výstup do otvoreného vesmíru vo výške až okolo 700 km nad Zemou.

V porovnaní s predchádzajúcimi skafandrami poskytujú EVA (Extravehicular Activity) skafandre lepšiu pohyblivosť, špičkovú prilbu s heads-up displejom (HUD), aký nemajú k dispozícii ani astronauti NASA a sú vybavené aj kamerou. Okrem toho využívajú nové textilné materiály na manažment tepla a využívajú materiály použité napríklad v medzistupni rakiet Falcon 9 či v nákladných priestoroch kozmických lodí Dragon.

SpaceX k odhaleniu nových skafandrov dodáva, že ich budú na stavbu základní na Mesiaci a na Marse potrebné milióny, avšak vyzerať budú inak. Tieto skafandre majú poslúžiť ako krok k ešte lepšej verzii, ktorú bude možné vyrábať vo väčších množstvách oveľa efektívnejšie a lacnejšie.

Na skafandre čaká aj NASA

Vlastné skafandre pre výstup na Mesiac vyvíjala aj vesmírna agentúra NASA, ktorá však tento proces prenechala súkromnej spoločnosti Collins Aerospace. Tieto skafandre však zatiaľ nie sú pripravené a sú jedným z viacerých dôvodov, prečo bolo pristátie na Mesiaci v rámci lunárneho programu Artemis odložené.

Štart misie Polaris Dawn je naplánovaný už na toto leto, avšak nie je vylúčené, že bude misia posunutá v prípade, že nebude čosi pripravené. Štvorčlenná posádka strávi počas misie na obežnej dráhe vo výške 700 km celkovo 5 dní a následne sa vráti na Zem. Pôjde o zatiaľ najvyššiu misiu kozmickej lodi Crew Dragon a i keď ide predovšetkým o vyhliadkový let, posádka bude vykonávať rôzne meranie spojené predovšetkým s ich telesnými funkciami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP