Spoločnosť SpaceX sa naďalej sústredí nielen na vynášanie satelitov Starlink do vesmíru, ale aj na vývoj svojej vesmírnej lode Starship, ktorá by podľa Muska mohla jedného dňa dostať ľudskú posádku na Mars. Na jeseň minulého roka došlo pri tlakovej skúške nádrže pre túto loď k explózii, keď konštrukcia nevydržala príliš vysoký tlak. Teraz však spoločnosť pripravila ďalší testovací prototyp nádrže, ktorý podrobila ťažkému testu. Nádrž pre Starship mala najprv problémy s únikom tlaku, no po oprave zvaru zvládla kryogénny test s tekutým dusíkom. Neskôr však explodovala, informuje Teslarati.

Po prvom výbuchu nádrže v novembri minulého roka SpaceX zhodnotil, že jeho Starship ešte nie je pripravený na prvé letové skúšky. Elon Musk chcel dosiahnuť, aby nádrž vesmírnej lode zvládla obrovské tlaky, čo majú preveriť práve tlakové skúšky. Prvotný prototyp nádrže tak ukázal, v ktorých smeroch sa musí výroba takéhoto komponentu vesmírnej lode zlepšiť.

Po niekoľkých mesiacoch a upravenej výrobe s využitím nových metód zvárania sa však SpaceX dopracoval k nádrži, ktorá včera zvládla extrémne náročný tlakový test. Ešte pred pár týždňami pritom spoločnosť testovala nádrž, ktorá pred kolapsom kupoly vydržala tlak až 7,1 barov, čo je o 1,1 barov viac ako je minimálny tlak pre testovacie lety na orbite.

Starship je čoraz bližšie k prvej letovej skúške. Posledný test nádrže splnil požiadavky SpaceX

Musk tento test označil za úspech, no spoločnosť chcela dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Podľa jeho vyjadrení na Twitteri, kde zhrnul aj predošlý test, musí Starship zvládnuť 140 % prevádzkového tlaku predtým, ako vyletí do vesmíru s ľudskou posádkou. Nádrž s kupolou tejto vesmírnej lode tak má vydržať tlak až 8,5 barov a bude mať bezpečnostnú rezervu 40 % oproti normálnemu prevádzkovému tlaku. Práve to sa podarilo spoločnosti dosiahnuť počas poslednej kryogénnej skúšky druhej testovacej nádrže, ktorá bola naplnená kvapalným dusíkom. Povrch nádrže sa počas testu kvôli tomu pokryl ľadom.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk prezradil, kedy presne pošle astronautov vlastnými raketami SpaceX na ISS

Pri teste o izbovej teplote však nádrž zvládla tlak až 7,5 barov, čo je ešte o 0,4 barov viac ako pri predošlej skúške. Náhle sa však objavil únik tlaku na niektorom zvare, ktorý bol rýchlo opravený a tlaková skúška s tekutým dusíkom mohla pokračovať.

Vo výsledku tak nádrž vydržala až do tlaku 8,5 barov, kedy došlo k explózii. To, že nádrž zvládla tento náročný test, dokazuje, že sa SpaceX podarilo vyriešiť jeden z najväčších problémov pred výrobou prvého letového prototypu. Spoločnosť sa tak teraz môže pustiť do budovania vesmírnej lode a pripraviť sa na prvé letové skúšky.

Tie by mohla realizovať už o 2 alebo 3 mesiace. Momentálne má spoločnosť pracovať na verzii SN1, no podľa Muska má mať každá nová verzia SN niekoľko vylepšení a odlišností od predchádzajúcich. Celkovo môže takto SpaceX postaviť až 20 prototypov SN1 až SN20 lode Starship V1.0. Spojenie „SN“ môže reprezentovať sériové číslo, čím spoločnosť zároveň upúšťa od doterajšieho označovania „Mk“ (Mark).

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP