Je tomu už takmer 30 rokov, čo Sony ukončilo výrobu vinylov, teda gramofónových platní. Ľudia však tento retro formát hudby stále milujú a na základe veľkého záujmu začneS ony platne opäť vyrábať!

Japonský gigant prestal s výrobou nahrávok na gramofónových platniach v roku 1989, keďže v tej dobe ľudia vo veľkom prechádzali no kompaktné disky a iné vznikajúce technológie. V japonsku sa v strede 70-tych rokov vyrábalo približne 200 miliónov platní ročne. Sony bolo tiež významnou spoločnosťou v oblasti vývoja CD-čiek, čo nakoniec smerovalo k sťahovaniu hudby a streamovacím službám, ktoré sa používajú dnes.

zdroj fotografie: Sony

Po takmer troch desaťročiach však ľudia opäť prejavujú záujem o túto retro technológiu, a to nielen staršia generácia, ale dokonca aj mladí ľudia. V súčasnosti sa snaží zasýtiť dopyt po vinyloch iba japonský výrobca Toyokasei.

Retro veci sú opäť v móde

Spoločnosť Panasonic sa pred pár rokmi taktiež vrátila k výrobe legendárneho prehrávača Technics SL-1200, keďže trh si ho doslova vyžiadal. Sony momentálne hľadá starších inžinierov, ktorí majú skúsenosti s výrobou vinylov a výrobu plánuje obnoviť v marci budúceho roka. Zatiaľ ale nie je isté, akú konkrétnu hudbu bude na platniach produkovať. Údajne má ísť o populárne japonské piesne z minulosti, tituly vlastnené spoločnosťou Sony a tiež aktuálne albumy.

zdroj fotografie: Pexels

Vyššie zisky vinylov ako streamovacích služieb

Globálne výnosy z vinylov majú tento rok presiahnuť viac ako jednu miliardu dolárov, pričom predaj CD-čiek a sťahovanie bude naďalej upadať. Znovuzrodenie vinylov sa vo veľkom začalo v Británii, kde boli dokonca výnosy z vinylov ešte vyššie ako z reklám v streamovacích službách. Kúpil by si si tvoj obľúbený album na vinylovej platni?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom