Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA zverejnila dva zvukové záznamy otrasov pôdy na Marse zachytené seizmometrom, ktorý na červenú planétu vyniesla sonda InSight ešte v januári tohto roka. Skúmaním otrasov na Marse chcú vedci lepšie pochopiť vnútornú štruktúru planéty, informuje Futurism.

Výraz „marsotrasenie“ ti možno príde divný, no iba dovtedy, pokiaľ sa poriadne nezamyslíš nad slovom zemetrasenie. Aj na Marse sa vyskytujú otrasy pôdy, ktoré skúma vesmírna agentúra NASA pomocou špeciálneho seizmometra, ktorý nesie názov Seizmický Experiment pre Interiérovú Štruktúru (SEIS) a keďže sa tieto otrasy tvoria na Marse, pokojne ich môžme volať marsotrasenie Seizmometer poslal na Zem od svojej aktivity na Marse, ktorá začala v apríli, stovku zachytených udalostí, pričom 21 z nich bolo označených ako „vysoko pravdepodobná seizmická aktivita Marsu“.

NASA teraz zverejnila dve zvukové nahrávky z týchto udalostí, jedná sa o otrasy z 22. mája a 25. júla, ktoré podľa odborníkov dosahovali magnitúdy 3,7 a 3,3, informuje portál Cnet.

Zvuky týchto otrasov sú však tak jemné, že za bežných okolností by ich ľudské ucho nedokázalo zachytiť. Pre porovnanie je na videu pekne vidieť, ktoré zvuky spôsobili samotné otrasy zachytené seizmometrom, ktoré spôsobil pohyb robotickej ruky a tiež tie, ktoré boli spôsobené vetrom.

Podľa odborníkov je štruktúra Marsu podobná mixu štruktúry Zeme a Mesiaca. Otrasy tak môžu trvať až niekoľko minút vďaka tomu, že jej povrch aj vnútro je omnoho suchšie ako na Zemi. Zvukové vlny sa na Marse rozptyľujú naprieč trhlinami, ktoré po seizmickej aktivite vo vnútri planéty zostávajú. Tento jav je odlišný od toho, ktorý poznáme na Zemi, kde môžu zvukové vlny pokračovať po jednej línii bez prerušenia, nakoľko praskliny v kôre okamžite vyplní voda, ktorá ich časom zacelí minerálmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú