Tesla prednedávnom pritiahla pozornosť technologických nadšencov novým produktom. Je ním solárna strecha, ktorá mnohých prekvapila vlastnosťami a prijateľnou cenou. Teraz však na ňu vyvíja nátlak naozaj vážna konkurencia.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Dizajn solárnej strechy od Forward Labs nie je až tak výnimočný a je veľmi podobný tradičným strechám. Avšak tvoria ju monokryštalické solárne články s vyššou hustotou než ponúkajú solárne strechy od iných výrobcov. Voči počinu od Tesly sa líši ďalšími dôležitými vlastnosti. Kým tú od Tesly tvoria jednotlivé škridle, Forward Labs ju ponúka ako jeden obrovský vrstvený kus. Povrch tvorí tvrdené sklo, pričom pod ním sa nachádza vrstva s „optimálnym chromatickým plášťom“. Ďalšou výhodou je cena, ktorá je v porovnaní so strechou od Tesly nižšia o 33 %. CEO spoločnosti uviedol, že ich produkt sa bude predávať v prepočte za 75 € za m2. V prípade solárnej strechy je doplatok 2,88 € za každý watt.

solárna strecha
zdroj fotografie: Forward Labs

Nenechaj si ujsť
Elon Musk spúšťa predaj solárnej strechy! Stojí ešte menej ako klasická škridla a má aj doživotnú záruku

Aby toho nebolo málo, tak Forward Labs útočí na spoločnosť známeho Elona Muska aj rýchlejšou inštaláciou strechy. Presný čas síce neodznel, no výrobca udáva, že v porovnaní s ostatnými solárnymi strechami môže byť tá jeho nainštalovaná za polovičný čas. Celý systém je pasívne chladený vďaka vzduchovým medzerám pod panelmi. V prípade, že sa niektorý z panelov poškodí, môže byť odobratý a nahradený novým. K záveru si prečítaj výrok generálneho riaditeľa spoločnosti, ktorým priamo podpichuje Teslu. „Je zlé znehodnocovať domy ľudí niečím, čo nevyzerá dobre. Je tiež zlé dávať do striech diery; je nesprávne bojovať s asociáciami majiteľov domov; a určite nie je správe nútiť ľuďom niečo, čo nechcú“.

solárna strechazdroj fotografie: Forward Labs

Rezervácie prijíma výrobca už teraz, avšak inštalácie začne poskytovať až začiatkom budúceho roka. Spoločnosť tiež začala spolupracovať s konvenčnými výrobcami striech, aby mohla recyklovať odstránené strešné materiály. Ak by si mal dostatok peňazí a mohol by si si vybrať medzi solárnou strechou od Tesly a od Forward Labs, ktorá by to bola?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
29%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
14%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.