Čína môže byť na seba za tento dôležitý míľnik právom hrdá. Ak by sa jej cestou vybrali aj ostatné krajiny, mohli by sme byť na ceste k ekologickejšej budúcnosti.

Čínska Národná Energetická Administrácia (NEA) oznámila, že produkcia solárnej energie v krajine sa za rok 2016 viac ako zdvojnásobila. Vďaka tomu sa tak oficiálne Čína stala najväčším výrobcom solárnej energie na svete, čo sa týka kapacity. Keby sme to mali premietnuť do čísiel, tak koncom minulého roka bolo vyprodukovaných 77,42 gigawattov solárnej energie. Aj napriek tomu, že sa jedná o úctyhodný míľnik, v skutočnosti tvorila solárna energia iba 1 % z celkovej energie v krajine. Avšak aspoň vidno, že sa Čína snaží značne rozšíriť využívanie obnoviteľnej energie.

Solárna energia
zdroj fotografie: Screenshot / TheLipTV2 / YouTube

Nenechaj si ujsť
Tesla opäť mení svet k lepšiemu. Všetky ich Supercharger nabíjačky budú dobíjané výhradne cez solárnu energiu

V budúcnosti sa navyše tieto čísla budú len zvyšovať. NEA plánuje v roku 2020 vyrobiť 110 gigawattov kapacity a do roku 2030 zvýšiť využívanie obnoviteľnej energie z 11 % až na 20 %. Prechod na obnoviteľnú energiu bude od Číny vyžadovať značnú investíciu. Už teraz si pre túto víziu vyhradila okolo 328 miliárd eur. Keďže Čína je obrovská krajina s počtom obyvateľov, takéto kroky sú pre jej „zelenú“ budúcnosť nesmierne dôležité. V budúcnosti by sa mohlo o často diskutovaných problémoch so smogom hovoriť čoraz menej a prechod z fosílnych palív na obnoviteľnú energiu by sa mohol pomaly dostávať do popredia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom