Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Solárna energia a jej výroba sa v posledných rokoch stáva stále lacnejšou. Aj napriek hrozbe globálneho otepľovania a klimatických zmien, svet ešte stále neprešiel na čistú energiu a naďalej využíva fosílne palivá. Prečo?

Ceny obnoviteľných zdrojov energií

Aj bez dotácií sú nové veterné a solárne elektrárne zvyčajne lacnejšie ako nové elektrárne vyrábajúce energiu pomocou uhlia, jadrovej energie alebo zemného plynu. Podľa spoločnosti Lazard odhadované úrovne nákladov na energiu ukazujú, že obnoviteľné a čisté zdroje elektrickej energie v priemyselnom meradle sú oveľa menej nákladné ako tradičné fosílne zdroje energie. Solárna energia je lacnejšia nielen v USA, ale jej náklady pomaly klesajú aj v Indii, Číne, Saudskej Arábii, Austrálii či Európe. Celosvetovo sa však v priemere náklady na solárnu energiu dostali na úroveň nákladov za uhlie. Solárna energia má potenciál klesajúceho trendu nákladov oproti fosílnym palivám, ktorých zdroje sú navyše obmedzené.


zdroj fotografie: Pixabay

Súhrnne dáta o cenách a nákladoch na inštaláciu solárnych zariadení potvrdzujú, že sú minimálne na rovnakej úrovni ako za fosílne palivá a môže byť čoskoro aj lacnejšie. V USA boli v roku 2015 náklady na inštaláciu solárnych zariadení v priemere nižšie ako približne 43 € za megawatthodinu v štyroch z piatich regiónov. V piatom sa náklady pohybovali na úrovni 53 €. Nárast nákladov bol ale spojený s tým, že v piatom regióne sa ceny energií pohybujú vyššie kvôli nižším teplotám počas roka.

zdroj fotografie: Pixabay

Byrokracia alebo nepodložené fakty ?

Napriek stále klesajúcim cenám a neustále vyššej popularite solárnej energie, väčšina elektrárni či obytných domov nie je poháňaná obnoviteľnými zdrojmi. Prečo? Energetické zmeny, ktoré so sebou zavádzanie obnoviteľných zdrojov prináša, sú v rozpore s komplexnými sociálnymi a regulačnými systémami. Elektrická energia ako základná potreba sa predáva ako silne regulovaná verejná služba. Energetické spoločnosti investovali v minulosti do výstavby infraštruktúry nemalé peniaze. Teraz profitujú z predaja elektrickej energie, ale tiež prevzali zodpovednosť za udržanie týchto starnúcich elektrických vedení a rozvodných sietí.


zdroj fotografie: Pixabay

Pokles cien a zvýšená atraktivita solárnej energie spôsobili, že mnohé spoločnosti či domy začali inštalovať solárne panely. Náhle zákazníci elektrárenských spoločností čerpajú menej energie z rozvodných sietí a požadujú zaplatenie za energiu, ktorú do nej vrátia. Zákony však na mnohých miestach uznávajú, že na rozdiel od energetických spoločností, individuálni užívatelia elektrickej energie, ktorí si inštalujú solárne zariadenia, nepomáhajú udržiavať energetickú sieť.

Financovanie…

Ako reakciu na túto skutočnosť účtujú zákazníkom poplatok za používanie slnečnej energie, aj keď je energia častokrát lacnejšia alebo v niektorých prípadoch zadarmo. Napríklad v Kalifornii platí zákon, ktorý vyžaduje, aby všetci zákazníci prispievali rovnakou mierou k údržbe siete, bez ohľadu na to, akú energiu používajú alebo či ňou prispievajú.


zdroj fotografie: Pixabay

Ďalším problémom, ktorým mnohí argumentujú, je základný nedostatok financovania. Keďže ide o novšiu technológiu, neexistuje toľko systémov financovania. Avšak jedným z najhlavnejších dôvodov, prečo stále svet podporuje fosílne palivá, sú otázky, či je globálne otepovanie a zmena klímy skutočná. Veľké energetické spoločnosti nechcú prísť o svoje vynaložené peniaze a hlavne peniaze od zákazníkov. Preto častokrát vnášajú do týchto otázok nejasnosti či dokonca globálne otepľovanie popierajú.


zdroj fotografie: Pixabay

Kedy teda nastane úplný prechod na obnoviteľné zdroje elektrickej energie? Časť odpovede na túto otázku spočíva v tom, či budú zákazníci využívajúci obnoviteľné zdroje energie stále znevýhodňovaní zo strany energetických spoločností. Ďalšia časť odpovede spočíva v tom, či a hlavne kedy budú upravené zákony podporujúce čistú energiu zo strany štátov a veľkých miest. V neposlednom rade ostáva otázka, kedy pokročíme v oblastiach, ako sú vylepšenia technológií batérií, solárnych panelov a financovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú