Etiópia urobila prelomový krok v snahe o udržateľný rozvoj, ktorého cieľom je riešiť hospodárske problémy a znížiť závislosť od fosílnych palív.

V reakcii na výdavky vo výške takmer 6 miliárd USD na dovoz fosílnych palív v minulom roku, z ktorých viac ako polovica bola určená na pohonné hmoty do vozidiel, etiópske ministerstvá dopravy a logistiky vyhlásili zákaz používania vozidiel so spaľovacím motorom (ICE), informuje Electrek.

So spaľovákom ťa nepustia

Na rozdiel od mnohých krajín, ktoré čakajú až do roku 2035, je Etiópia odhodlaná urýchliť prechod na elektrické vozidlá.

Minister dopravy a logistiky Alemu Sime odhalil dokončenie hlavného plánu logistiky krajiny. Najmä kľúčové oznámenie nariaďuje, že do Etiópie bude povolený vstup len elektromobilom.

Minister Sime zdôraznil záväzok vlády k ekologickým iniciatívam a zverejnil plány na zriadenie nabíjacích staníc, pričom uprednostnil prechod krajiny na elektrickú mobilitu. Toto kontroverzné rozhodnutie vyplýva nielen z ekonomických obmedzení, najmä z vážneho nedostatku devíz, ktorý ovplyvňuje dovoz ropy, ale je v súlade aj so širšou stratégiou Etiópie vypracovanou v posledných dvoch desaťročiach.

Statista

Pozoruhodné je, že Etiópia vo veľkej miere investuje do infraštruktúry obnoviteľných zdrojov energie, pričom 97 % jej energie v súčasnosti pochádza z obnoviteľných zdrojov. Blížiace sa otvorenie 6500 MW vodnej elektrárne (to je takmer 7-násobok výkonu atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach), ktorá má byť najväčšou v Afrike, podčiarkuje záväzok krajiny k udržateľnej výrobe energie. Tento prechod na elektrickú dopravu je kľúčovou súčasťou dlhodobej vízie Etiópie.

Čo za týmto krokom stojí?

Z pohľadu etiópskeho zdroja vyplýva, že tento prechod urýchlili hospodárske tlaky vrátane devízovej krízy. Napriek tomu je zrejmé, že Etiópia sa zameriava na viac ako len hospodárske záujmy. Značné investície krajiny do energetickej infraštruktúry naznačujú komplexnú stratégiu na zvýšenie celkovej udržateľnosti a zníženie závislosti od tradičných zdrojov energie.

Napriek dosiahnutému pokroku pretrvávajú problémy, najmä pokiaľ ide o plynulosť dodávok elektrickej energie v niektorých regiónoch. Vzhľadom na to sa úsilie o zlepšenie dodávok elektrickej energie v celej krajine považuje za kľúčový ďalší krok na ambicióznej ceste k plne elektrickému dopravnému systému.

Záverom možno konštatovať, že rozhodnutie Etiópie zakázať vozidlá so spaľovacím pohonom predstavuje významný krok smerom k udržateľnej a ekologickej doprave. Záväzok krajiny k elektrickej mobilite nielenže rieši ekonomické problémy, ale je v súlade aj so širšou víziou ekologickejšej a udržateľnejšej budúcnosti. Je však stále otázne, ako bude tento prechod v praxi vyzerať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú