Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

banner-note-7
Kórejská spoločnosť Samsung už nejakú dobu vybavuje svoje vlajkové lode rôznym hardvérom, podľa toho na aký trh majú smerovať. Konkrétne sa jedná o použitý čipset, ktorý je buď z vlastnej výroby Samsungu, alebo od konkurenčného Qualcommu.

Samsung Galaxy Note 7 pre slovenský trh disponuje procesorom Exynos 8890, no ak by ste na nákupy skočili do takých Spojených štátov, domov by ste sa vrátili s Note 7, ktorý v sebe ukrýva Snapdragon 820. Aj keď tieto čipsety ponúkajú podobný výkon, predsa sú rozdielne. Exynos 8890 z domácej produkcie Samsungu je postavený na ôsmich jadrách v konfigurácii big.LITTLE. Ako výkonnejšie jadrá boli použité Samsung M1, o ktorých toho nie je veľa známeho. Voľba slabších jadier padla na ARM Cortex A53. Snapdragon 820 pozostáva zo štyroch jadier Kryo, ktoré sú navrhnuté Qualcommom. Taktiež sú rozdelené do dvoch klastrov, kde dve jadrá pracujú na nižšej frekvencii ako zvyšok. Oba procesory tikajú na frekvencii do 2,15 GHz a oba sú vyrobené 14 nm výrobným procesom.

Samsung Galaxy Note 7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Grafickú časť v prípade Snapdragonu 820 tvorí Adreno 530 s taktom 624 MHz. V Exynos 8890 sa nachádza Mali T880 MP12 s frekvenciou 650 MHz. Oba čipsety sú doplnené o LPDDR4 RAM, ktorá sa líši len v rýchlosti. Konkrétne ide o 1866 MHz pri modeli so Snapdragonom, Exynosová pracuje na 1794 MHz.

SD820vsExynos8890_01

Aj keď má Snapdragon k dispozícii iba 4 jadrá, svojho osemjadrového protivníka v benchmarkoch AnTuTu a Vellamo Metal doslova rozdrvil. Kartu však Exynos obracia pri Vellamo Browser a JetStream, kde využíva potenciál ôsmich jadier. Pri grafických testoch je jasne vidno dominujúci výkon Adreno 530. Note 7 so Snapdragonom v teste GFXBench Manhattan dosiahol takmer dvojnásobný výsledok oproti svojmu protivníkovi s Exynosom. V GFXBench T-Rex si oba čipy počínali veľmi dobre. Dosiahli rovnakého výsledku, 53 FPS. Obe Note 7-mičky boli ďalej postavené pred Basemark OS II. Aj keď výsledok z tohto benchmarku je podobný, ako víťaz z neho vyšiel Exynos. Posledným testom, ktorým si smartfóny prešli, bol Geekbench 3. V single-core časti sa lepšie presadil Snapdragon, no len s veľmi malým náskokom. Jeho rival ho ale výrazne predbehol v multi-core teste, kde Exynos ukázal, čoho je jeho osem jadier schopných.

SD820vsExynos8890_02

Verdikt na záver? Pre bežného používateľa je jedno, či sa vo vnútri jeho Galaxy Note 7 skrýva Exynos alebo Snapdragon. Ich výkon je na veľmi podobnej úrovni, aj keď oba majú svoje silnejšie a slabšie miesta. Z tohto testu teda nevychádza žiaden víťaz ani porazený. Jedno je však isté, a to, že Samsung Galaxy Note 7 či už so Snapdragonom alebo Exynosom aktuálne patrí medzi najlepšie smartfóny na trhu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú