Laboratóriu fyziky plazmy v Princetone (PPPL) sa podaril pozoruhodný úspech v oblasti energie jadrovej syntézy, ktorý nás posunul o krok bližšie k praktickému využitiu fúznej energie v komerčnom meradle. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Významný míľnik

Jadrová fúzia je snom mnohých vedcov a vďaka svojej schopnosti vytvárať takmer nekonečné množstvo čistej energie je považovaná svätý grál energetiky. Hoci sa v súčasnosti pracuje na viacerých fúznych reaktoroch, vrátane toho najväčšieho na svete, jadrová fúzia pre nás zatiaľ zostáva naďalej nedostupná.

Christopher Roux, EUROfusion/Wikimedia

Všetko má však šancu zmeniť nový výskum, respektíve dosiahnutý rekord, o ktorý sa postarali vedci z PPPL. Tento rekord sa podarilo dosiahnuť s reaktorom WEST (W Environment in Steady-state Tokamak), ktorý udržiaval fúznu reakciu niekoľko minút.

Presnejšie, tokamak WEST udržiaval fúznu reakciu počas šiestich minút a to po injekcii 1,15 gigajoulov energie s teplotou centrálneho elektrónu v rovnovážnom stave 4 keV (pozn. redakcie: energetická úroveň elektrónov v centrálnej časti tokamaku, keď sa dosiahne rovnováha medzi dodávanou a odoberanou energiou. Ide o kritický ukazovateľ pre správny priebeh fúznej reakcie).

Reaktor WEST sa nachádza vo Francúzsku a je modifikovanou verziou tokamaku Tore Supra. Počas šesťminútovej prevádzky dosiahla plazma vo vnútri reaktora, udržiavaná silným magnetickým poľom, teplotu 50 miliónov stupňov Celzia a vyprodukovala o 15 % viac energie.

Za zmienku tiež rozhodne stojí fakt, že hoci tento míľnik nie je absolútnym rekordom z hľadiska dĺžky udržania fúzie, má veľký význam pri hľadaní praktickej jadrovej energie v komerčnom meradle. WEST podľa vedcov totiž na rozdiel od iných tokamakov „boduje v praktickosti“.

Presnejšie sa WEST sa odlišuje tým, že v komore tokamaku sa používa volfrámová výstelka. Na rozdiel od grafitových obložení ponúka volfrám praktické výhody – zatiaľ čo grafit má tendenciu absorbovať palivo do seba, volfrám má nižšiu mieru absorpcie, takže je vhodnejší pre komerčné reaktory.

Aj táto výstelka má však svoje mínusy. Atómy volfrámu totiž môžu vstupovať do plazmy a rýchlo ju ochladzovať. Aj preto je najbližšou výzvou vedcov optimalizovať použitie volfrámu na zvýšenie výkonu reaktora.

FonTech exkluzívne navštívil fúzny reaktor

FonTech.sk mal nedávno exkluzívnu príležitosť navštíviť jedno z najvyspelejších, ak nie najvyspelejšie centrum pre fúznu energiu na svete vo Veľkej Británii neďaleko Oxfordu. Nachádza sa v ňom laboratórium, ktoré sa snaží nájsť spôsob, ako dokážeme fúznu reakciu udržať pri chode tak dlho, aby sme z nej mohli získavať energiu.

FonTech/Michal Luciak/ITER (Úprava redakcie)

Od vedcov sme získali nielen exkluzívne informácie ohľadom budúcnosti fúzie, ale aj množstvo zaujímavých faktov a štatistík k úspechom, ktoré v tomto laboratóriu už stihli dosiahnuť.  Viac informácií o tomto reaktore nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú