Hľadanie života vo vesmíre je jedným z najfascinujúcejších a najambicióznejších cieľov modernej vedy. Doteraz sa vedci azda najviac zameriavali na susedný Mars, no zatiaľ úspešní neboli. Preto svoje zraky upierajú aj na ostatné miesta našej slnečnej sústavy, ako píše Space.

Obrovský potenciál

Európska vesmírna agentúra (ESA) sa vo svojom programe Voyager 2050 plánuje zamerať na skúmanie našej slnečnej sústavy. Za predmety svojho záujmu v rokoch 2035 až 2050 si vybrala planéty, mesiace, ale tiež kométy a asteroidy. Prioritou vedcov bude pochopiť vznik a evolúciu nášho planetárneho systému a tiež hľadanie vhodných podmienok pre život.

Tomuto kritériu by podľa najnovšej vedeckej správy mohol vyhovovať jeden zo 146 objavených mesiacov Saturnu. Jeho názov je Enceladus a a ide o 498 kilometrov široký ľadový mesiac. V roku 2006 zachytila sonda Cassini pri svojej misii, že z hlbokých puklín v blízkosti južného pólu Enceladu, nazývaných „tigrie pruhy“, vystrekujú obrovské oblaky vodnej pary.

Tieto gejzíry sú výsledkom gravitácie Saturna, ktorá sa naťahuje a stláča útroby Enceladu ako tmel, vstrekuje energiu do vnútra mesiaca, aby udržala vodu v globálnom oceáne tekutú, a pravidelne vystrekuje časť tejto vody cez tigrované pruhy, ako keď vytláčaš vodu z fľaše.

ESA

Náročná úloha

Voda a organické látky vystrekujúce z Enceladu do otvoreného vesmíru okamžite podnietila vedcov k dôležitému rozhodnutiu. V rámci akejsi podkategórie programu Voyager 2050 s názvom „mesiace obrích planét slnečnej sústavy“ plánuje vypustiť k Saturnovému mesiacu sondu.

Táto misia by mohla začať začiatkom roka 2040 a podieľať sa na nej má sonda Ariane 6. Vzhľadom na fakt, že Saturn sa od Zeme nachádza vo vzdialenosti 1,3 miliardy kilometrov, tak by sa nestalo nič neočakávané, sonda by na Encelade pristála okolo roku 2050. Avšak už len samotné pristátie bude pre vedcov tvrdým orieškom.

„Jedna vec je umiestniť sondu na obežnú dráhu okolo veľkého mesiaca alebo planéty so silným gravitačným poľom, ktoré môže spomaliť prichádzajúcu kozmickú loď. Enceladus je ale malý a má slabú gravitáciou, čo znamená, že na jeho spomalenie budete potrebovať veľa paliva, aby nepresvišťal okolo svojho cieľa do hlbokého vesmíru. Pre tých, ktorí plánujú misiu, to bude zložitý problém,“ tvrdí profesor Michele Dougherty z Imperial College London.

Vďaka svojej jedinečnej kombinácii podpovrchového oceánu, hydrotermálnej aktivity a organických zlúčenín sa Enceladus ukázal ako jedno z najsľubnejších miest v slnečnej sústave na hľadanie mimozemského života. Misia ESA by bola veľkým krokom vpred v tomto astrobiologickom hľadaní, čo by mohlo spôsobiť revolúciu v našom chápaní existencie života mimo Zeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú