V našom včerajšom článku si sa mohol dočítať o tom, že skôr či neskôr dospejeme do štádia, kedy nám dôjdu zásoby surovín, ktoré sú nevyhnutné pri výrobe smartfónov či televízorov. Riešením je dôkladná recyklácia, zníženie výroby, prípadne prísť na spôsob, ako tieto prvky nahradiť. 

Už od počiatku telefónov sa ľudia a ich výrobcovia predbehovali v tom, kto z nich ponúka lepšie parametre, a to spôsobom čím viac tým lepšie. Výsledkom je obrovská porcia operačnej pamäte, niekoľko desiatok megapixelov vo fotoaparáte a veľmi jemné rozlíšenie displeja. Dá sa to však pochopiť. Dosiahli sme úroveň, keď už aj veľmi lacné zariadenia sú naozaj veľmi dobré.

Ľudia chcú však stále viac a viac, pričom výrobcovia si to uvedomujú a slušne na tom zarábajú. Kým pred niekoľkými rokmi bolo už aj 500 € za vlajkovú loď veľa, dnes sa tie najvyššie konfigurácie predávajú aj za trojnásobok a zákazníci si neváhajú vziať hoc aj pôžičku, len aby si dané zariadenie kúpili a o rok ho znova vymenili.

Aký by mal byť smartfón v budúcnosti?

Samsung Galaxy Note 9 je smartfón, ktorý má asi najkrajší displej spomedzi všetkých zariadení na trhu. 2K rozlíšenie je skutočne jemné, no v bežnom používaní zbytočné a používateľ ho využije hlavne v prípade, ak používa náhlavnú súpravu pre VR. Veľkosť displeja na smartfónoch nie je až taká veľká, aby bolo vidieť výrazný rozdiel oproti FullHD. Dokonca najnovší iPhone XR dosiahol ledva na HD rozlíšenie a predsa sa na jeho displej pozerá dobre a nižšie rozlíšenie vôbec nevadí. Niekoľko slepých testov dokonca ukazuje, že veľa ľudí ani nedokáže rozlíšiť rozdiel medzi HD a FullHD.

Zobraziť celú galériu (0)
Jonathan Morrison/YouTube

Je preto potrebné mať displej s vysokým rozlíšením, keď veľa ľudí zrejme medzi tým nevidí rozdiel? Dalo by sa povedať že je to zbytočné, no na druhej strane sú používatelia zvyknutí na určitý štandard a vlajková loď s HD displejom by dnes len ťažko prerazila.

Rovnako tak použité materiály. Sklo síce vyzerá veľmi dobre, no je veľmi krehké, náchylné na odtlačky a je hlavne drahšie. Perfektným príkladom je smartfón Pocophone F1, ktorý má zadnú stranu vyrobenú z plastu. Aj vďaka tomu sa podarilo cenu skresať na veľmi nízku hodnotu, no na druhej strane má perfektný fotoaparát, najnovší procesor a v podstate všetky špecifikácie sú rovnaké, ako majú aj 1000 € vlajkové lode.

Plast je pritom veľmi praktický, odolný a veľmi lacný. Takýto smartfón môžeš nosiť bez púzdra bez obáv z toho, že sa mu niečo stane. A možno toto je ten správny smer, akým by sa výrobcovia mali zamerať, no to by sme museli najprv zmeniť naše priority. A vôbec, predstava že by sa niečo také stalo je zrejme nereálna. V podstate je to krok späť v súčasnom trende a takéto riziko nepodstúpi žiadny popredný výrobca. Je to škoda. Namiesto toho máme zariadenia, ktoré neustále čistíme handričkou a zažívame infarktové stavy, ak sme ich nedali cez noc pod nabíjačku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom