Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dnes sme svedkami toho, že každým rokom sa na trh dostane nová vlajková loď, z ktorej sa predajú milióny kusov po celom svete. Staré zariadenia buď niekomu predáme, darujeme blízkemu, alebo sa vyhodí kvôli nefunkčnosti. 

Tento rok oslavuje periodická tabuľka prvkov svoje 150. výročie a preto aj celý rok 2019 je vyhlásený ako rok periodickej tabuľky. Zaujímavé je, že aj keď tabuľka obsahuje celkovo 118 prvkov, takmer všetko na svete je vyrobených len z 90 – tich, pričom viacero z nich je vyčerpateľných a v horizonte 100 rokov tu už nemusia byť. Vedci preto vytvorili novú tabuľku, ktorá zdôrazňuje nedostatok materiálov používaných v smartfónoch či televízoroch.

Nekupujme si zbytočne nové zariadenia

Len v Európskej únii je každý mesiac vyradených alebo vymenených približne 10 miliónov zariadení. Smartfóny pozostávajú z približne 30 prvkov, z ktorých najmenej 17 môže v budúcnosti predstavovať problém, nakoľko ich nie je dostatok, prípadne sa nachádzajú v konfliktných oblastiach. Nepomáha tomu ani neschopnosť ich recyklácie. Vedci sa pritom najviac obávajú smartfónov, ktorých sa každý rok vyrobí neúprosné množstvo.

Zobraziť celú galériu (1)
University of St Andrews/EuChemS

Ich hromadná produkcia sa zrejme už nezastaví, aj keď trend kupovania novej vlajkovej lode každý rok postupne opadá. Riešenie pritom nie je žiadna veda . Stačí pritom tieto materiály recyklovať. Ak sa pýtaš ako? Tak aj to je jednoduché. Stačí smartfón odniesť do hociktorej predajne operátora, ktorý sa už o to postará.

Na tabuľke vyššie si tak môžeš prezrieť všetkých 90 prvkov, ktoré sú rozdelené do šiestich rôznych skupín. Najväčšou hroznou je pritom Indium, ktoré sa využíva pri obrazovkách ako súčasť vodivého filmu a na základe súčasnej spotreby sa odhaduje, že tento prvok do 50 rokoch tu už nebude.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú