Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Štyria európski operátori oznámili Európskej komisii, že služba iCloud Private Relay podkopáva digitálnu suverenitu a fungovanie by malo byť zastavené. Hoci je služba stále v beta verzii, mobilní giganti uvádzajú, že bráni prístupu serverov prevádzkovateľov webov alebo služieb k dôležitým sieťovým údajom. Na tému upozornil portály MacRumors AppleInsider.

Služba vraj podkopáva digitálnu suverenitu

Podľa dostupných informácií v liste, ktorý operátori zaslali Európskej komisii, stojí, že zatiaľ čo iCloud‌ Private Relay má podľa Apple za cieľ zvýšiť súkromie používateľov šifrovaním a presmerovaním prevádzky podobne ako VPN, zároveň bráni serverom na druhej strane v prístupe k dôležitým údajom od používateľov. V budúcnosti údajne môže negatívne ovplyvniť schopnosť operátorov efektívne riadiť telekomunikačné siete.

Apple

T-Mobile, Orange, Vodafone a Telefonica ďalej tvrdia, že táto služba spoločnosti Apple „bude mať významné dôsledky v zmysle podkopania európskej digitálnej suverenity“. Okrem toho sa obávajú, že iCloud‌ Private Relay prinúti podobným spôsobom inovovať svoje technológie aj ďalšie spoločnosti, čo môže viesť už k spomínanej neschopnosti efektívne riadiť telekomunikačné siete.

Obavy však má aj minimálne jeden operátor v Spojenom kráľovstve. Spoločnosť Talk Talk totiž vo svojom vlastnom liste uviedla, že služba iCloud‌ Private Relay sťažuje blokovanie nebezpečného obsahu.

Funkcia iCloud‌ Private Relay je momentálne dostupná pre používateľov systémov iOS 15, iPad 15 a macOS Monterey. Služba bola ohlásená s príchodom systému iOS 15 a šifruje dáta spôsobom, že ani Apple ani tretia strana nedokážu sledovať aktivitu pri prehliadaní webu v Safari.

V jednoduchosti služba funguje približne tak, že požiadavky používateľa sú odosielané prostredníctvom dvoch samostatných internetových prenosov, pričom prvý prevádzkuje Apple a druhý spoločnosť tretej strany.

Ak Európska komisia dá za pravdu mobilným operátorom je možné, že Apple bude musieť túto službu jednoducho zrušiť. Aspoň v Európskej únii.

Na Apple sa valí ďalšia vlna kritiky.

Spoločnosť Apple v minulosti prehlásila, že výrazným spôsobom dbá na to, aby ich dodávatelia dodržiavali isté morálne zásady a nevyužívali napríklad detskú prácu, alebo neprevádzali prácu v zlých či nebezpečných podmienkach.

Apple

V roku 2013 Apple odhalil, že vedenie spoločnosti Suyin Electronics, ktorá Applu dodávala súčiastky na výrobu MacBookov, zamestnáva vo fabrike neplnoleté osoby, čo je v rozpore s najprísnejšími morálnymi zásadami kalifornského giganta.

V tom čase poverení ľudia od Apple zaznamenali dvojicu 15-ročných zamestnancov, vedenie spoločnosti Suyin však prisľúbilo vyriešenie tejto situácie. O tri mesiace neskôr malo dôjsť k ďalšej kontrole, pri ktorej sa vo fabrike našiel dokonca iba 14-ročný pracovník.

Za opätovné porušenie prísnych morálnych noriem malo prísť zo strany Apple okamžité prerušenie obchodných vzťahov, no nestalo sa tak a so spoločnosťou Suyin Electronics obchodoval gigant z Kalifornie ďalšie tri roky. Vzťahy s čínskou spoločnosťou prerušil až v roku 2016. Tieto informácie sa však na verejnosť prevalili až koncom roka 2020.

Apple sa k danej situácii vyjadril tak, že spoločnosť, ktorá poruší ich etický kódex, už od Apple nebude môcť získať nové zákazky, tie existujúce však môže bez problémov dokončiť. Ak ale problém do uplynutia rozbehnutých kontraktov tieto spoločnosti odstránia, môžu od Apple získať aj nové objednávky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú