„Konečné“ riešenie klimatickej krízy by mohlo byť ukryté pod oceánom. Nachádzajú sa tam totiž obrovské ložiská bazaltových hornín, ktoré majú potenciál zachytávať oxid uhličitý a odstraňovať tento skleníkový plyn z našej atmosféry. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Riešenie neustále rastúcich teplôt

Aj z tohto dôvodu navrhol tím vedcov jedinečný projekt s názvom Solid Carbon, ktorého hlavou súčasťou sú plávajúce plošiny. Namiesto ťažby ropy by tieto futuristické plošiny vstrekovali CO2 do morského dna. Veternými turbínami napájané plošiny by slúžili na zachytávanie CO2 z ovzdušia alebo morskej vody a pumpovali ho do otvorov vyvŕtaných do morského dna.

Carbfix Atlas

Po vstreknutí CO2 by došlo k chemickej reakcii s bazaltovou horninou, čo by viedlo k premene na stabilné uhličitany. Vedúci projektu, Martin Scherwath z Ocean Networks Canada, zdôrazňuje bezpečnosť a udržateľnosť tejto metódy. Na rozdiel od iných techník dokáže metóda Solid Carbon zabrániť návratu CO2 do atmosféry, čo otvára cestu k dlhodobému riešeniu neustále rastúcich teplôt.

Odborníci pritom odhadujú, že na celom svete môže bazaltová hornina trvalo ukladať viac uhlíka, ako dokážu vyprodukovať všetky fosílne palivá na Zem. Dôkazom je aj mapa s potenciálnym výskytom bazaltových ložísk (žltá farba) na Zemi. Len pri západnom pobreží Kanady sa nachádza dosť bazalat na uskladnenie globálnych emisií, ktoré vyprodukujeme za 20 rokov.

Posledný problém

Úspech tohto projektu však nie je zaručený. Problémom je totiž financovanie. Vedci zatiaľ nezískali potrebné prostriedky, aj keď žiadali o granty v USA a Kanade. Vysoké náklady a nedostatok okamžitej finančnej návratnosti sťažujú nalákanie investorov. Pre lepšiu predstavivosť, projekt potrebuje na prvotné testovanie zhruba 60 miliónov dolárov.

Hoci je Solid Carbon sľubný, nie je to jediná odpoveď na klimatickú krízu. Okamžité opatrenia, ako prechod na obnoviteľné zdroje energie a zníženie emisií uhlíka, sú stále nevyhnutné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú